Erişilebilirlik

Euro Krizi Avrupa'yı Sarstı


Avrupa’nın 10 yıldır kullanılan ortak para birimi Euro, bazı ülkelerin borç batağına saplanması, bazılarının da ekonomiyi ve ortak para birimini kurtarmak zorunda kalması nedeniyle zor günler geçiriyor. Avrupa’nın ekonomi devi Almanya, kurtarma paketi çerçevesinde borç içindeki ülkelere kredi garantisi veren ekonomik güçlerin başında geliyor. Alman halkı, Avrupa’nın en çok harcama yapan ülkelerinden Yunanistan’ı kurtarmak zorunda kalmaktan hiç de hoşnut değil. Birçok kişi, Euro’nun uzun vadede varlığını sürdürüp sürdüremeyeceğini sorguluyor.Avrupa’nın üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Kıtanın en büyük ve güçlü ekonomileri bile tehdit altında.

Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en büyük tasarruf paketini açıkladı. Amaç, kamu borçlarını Avrupa Birliği limitlerine çekmek ve diğer üyelerin de aynı önlemleri almasını sağlayarak Euro’yu istikrara kavuşturmak.

Berlin Borsası’nın Başkanı Artur Fischer’a göre, Almanya’nın attığı adımlar mali piyasaları rahatlattı.

”Küçük yatırımcılar ciddi önlemler alındığını görüyor. Profesyonel yatırımcılarsa şu anda olup bitenlerin önemli olduğunu anlıyor ve işlerin doğru yönde ilerlediğini biliyor.”

Avrupa’daki krizi, Yunanistan’ın kredilerini geri ödeyemeyecek duruma gelmesi tetikledi. Almanya, kredi garantisi veren kurtarma paketini onayladı, ancak karşılığında Yunanistan’a kemer sıkma zorunluluğu getirilince Yunan halkı sokaklara döküldü.

Alman halkıysa ayağını yorganına göre uzatmayanları krizden kurtarmak zorunda kalmaktan hiç memnun değil.

Ancak Artur Fischer’a göre, işin aslı böyle değil:

”Yunanistan’ın iflas ettiğini farzedelim. Yunanistan’ın aldığı krediler Euro para biriminde. Bu nedenle iflas durumunda kendilerine borç verenler de büyük kayba uğrayacak. Peki Yunanistan’a kredileri kim verdi? Büyük çoğunlukla Alman bankaları.”

Avrupa’nın büyük ekonomileri ve Uluslararası Para Fonu, diğer zayıf ekonomilerin de krizin eşiğine gelmemesi için bir trilyon dolar tutarında ek kredi garanti planı oluşturdu.

Almanya’nın en etkin gazetelerindne Die Welt’in baş siyaset muhabiri tarihçi Michael Stuermer ise kaygılı. Stuermer, Euro’nun uzun vadede varlığını sürdürebileceğinden emin değil:

”Başta Almanya olmak üzere Euro kullanan daha istikrarlı ülkeler, ‘artık yeter’ demeye başlayabilir, başkalarını kurtarmadan önce kendimizi kurtaralım diyebilirler. Örneğin Euro kullanımını dondurup Kuzey Avrupa’da frank ya da florin kullanmaya başlayabiliriz. İşte o zaman Euro, Avrupa’nın güneyinde tamamen batar.”

Birçok uzman aynı zamanda Euro’nun yapısal kusurlarına da dikkati çekiyor. Euro bölgesindeki ülkeler aynı para birimini kullanmasına rağmen kendi bütçeleri ve harcamaları üzerinde söz sahibi değiller.

Ancak herkes Avrupa Birliği ve Euro’nun sorunları olduğu görüşüne katılmıyor.

Fischer, ”Şu anda yaşadıklarımız Euro bölgesi oluşturulurken de tahmin ediliyordu. Hepimiz farklı hızlarda, farklı becerilere sahip ekonomilerimiz olduğunun farkındayız. Bugünse çok az sayıda ülkenin güçlü, geri kalanlarınsa zayıf olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle de zor durumda olanlara yardım eli uzatıyoruz. Birgün bizler de yardıma muhtaç duruma düşebiliriz.” diyor.


Bazı uzmanlar zor durumdaki Euro’nun sonunun geldiğini düşünüyor. Diğerleriyse ortak para birimi ve Avrupa’daki siyasi bağların çok sayıda ülkeye yarar sağladığına ve bunlardan vazgeçilemeyeceğine inanıyor.

XS
SM
MD
LG