Erişilebilirlik

Euro Bölgesi Kıbrıs’ı Kurtaracak


Tahmin edilenden çok daha fazla mali desteğe ihtiyacı olduğu iddia edilen Güney Kıbrıs için varılan kurtarma programı anlaşması onaylandı

Euro Bölgesi Maliye Bakanları zor durumdaki üyelere verilecek mali yardımı konuşmak için İrlanda’nın başkenti Dublin’de bir araya geldi. Toplantının gündeminde Kıbrıs’a verilecek kurtarma paketi geniş yer aldı.

Toplantının ilk gününde, Güney Kıbrıs için varılan kurtarma programı anlaşması da onaylandı. İlk ödemenin Mayıs ayında yapılması bekleniyor.

Kıbrıs'ın AB ve IMF'nin vereceği 9 milyar Euro krediyi alabilmesi için, kalan 13 milyar Euro'yu kendisinin bulması gerekiyordu. Ancak dün yapılan daha derin bir analiz, Kıbrıs’ın düşünülenden çok daha fazla paraya ihtiyacı olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Avrupa Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn toplantı sonrası yaptığı açıklamada, bu konuya açıklık getirdi. Düşük rakamın net, yüksek rakamın ise 'beklenmedik gelişmelere karşı ek mali tamponu da içeren brüt' olduğunu belirterek, 'Bazıları elmalarla armutları karıştırıyor' dedi.

Olli Rehn ayrıca, büyüme tahminlerini gözden geçirdiklerinde, Kıbrıs’taki ekonomik büyümenin kesin yörüngesiyle ilgili belirsizliğin fazlasıyla mevcut olduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs’a yapılacak mali yardımın, önümüzdeki aydan itibaren birçok Avrupa Birliği üyesi ülkenin parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor.

Kıbrıs, Euro bölgesindeki 17 ülke arasında Avrupa Birliği’nin kurtarma paketine ihtiyaç duyan beşinci ülke.
XS
SM
MD
LG