Erişilebilirlik

Etna Yanardağının Patlaması Sonrası Depremde 30 Kişi Yaralandı


Etna yanardağının harekete geçmesinin ardından bölgede meydana gelen depremde 30 kişi yaralandı

İtalya’nın Sicilya adasının kuzeyinde, Etna yanardağı yakınlarında, 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde bazı eski binalar hasar görürken 30 kişi de yaralandı. Bölgede Pazartesi gününden bu yana 130 sarsıntı tespit edildi.

Deprem Etna yanardağının faaliyet geçmesi, lav ve kül püskürtmesinden iki gün sonra meydana geldi. Dağdan püsküren küller Sicilya’nın doğusundaki Catania Havalimanı’ın da uçuşlara kapatılmasına neden oldu. Havalimanı bir süre kapalı kaldıktan sonra yeniden faaliyete geçti.

Gece saat 3:19’da meydana gelen deprem neticesinde halk panikle sokağa çıktı ve geceyi sokakta ve araçlarında geçirdi. Yetkililer depremin merkez üssünün yüzeye sadece 1 kilometre derinlikte olmasından dolayı sarsıntının şiddetli biçimde hissedildiğini söylediler.

Televizyon kanalları Santa Venerina ve Zafferana Etnea kasabalarında depremden zarar görmüş binaların görüntülerini yayınladı. Bölgedeki yüz yıldan uzun geçmişe sahip bazı kiliselerin ağır hasar aldığı görüldü. Deprem olduğunda hasar gören kiliselerde kimse bulunmuyordu.

30 kişinin evlerinden kaçarken duvarlardan düşen parçalar nedeniyle hafif şekilde yaralandıkları açıklandı. 10 kişinin hastaneye kaldırıldığı duyuruldu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG