Erişilebilirlik

Etiyopya'da İki İsveçli Gazeteciye Ağır Hapis


Addis Ababa Adliye Sarayı

Etiyopya, ülkeye izinsiz girmek ve terörist bir örgütü desteklemekle suçlanan iki İsceçli muhabire 11’er yıl hapis cezası verdi

Gazeteci Martin Schibbye ve foto muhabiri Johan Persson, Temmuz ayında, Etiyopya’da açlık ve kuraklıkla ilgili araştırma yaparken tutuklanmıştı.

İki gazeteci kendilerini gezdiren ve Etiyopya hükümeti tarafından terörist örgüt kabul edilen Ogaden Ulusal Kurtuluş Cephesi (ONLF) gerillalarına destek sağlamakla suçlanıyordu.

Ülkeye izinsiz girdiklerini kabul eden iki İsveçli, hem bu hareketlerinden ötürü hem de terörist örgütü desteklemek suçundan geçen hafta hüküm giydi. Davaya bakan Addis Ababa’daki mahkemenin yargıcı, kararında, iki İsveçlinin ülkeye haber toplamak için girdiklerine ikna olmadığını belirtiyordu.

Ancak yargıç, iki sanığa, savcının istediği gibi 18 yıl değil 11’er yıl hapis cezası verdi.

Stockholm hükümeti geçen hafta iki vatandaşının derhal serbest bırakılmasını istemiş; Başbakan Fredrik Reinfeldt, gazetecilerin Etiyopya’ya görevli olarak gönderildiğini söylemişti.

Uluslararası Af Örgütü, Schibbye ve Persson’un terörizmle suçlanmasını reddetti ve iş için bölgeye giden iki gazetecinin en kısa zamanda serbest bırakılmasını istedi.

Gazetecileri Koruma Komitesi de iki İsveçlinin terörizmi destekledikleri suçlamasını komik olarak niteledi ve en kısa zamanda salıverilmelerini talep etti.

Etiyopya hükümeti Somali sınırı yakınlarındaki Ogaden bölgesine yabancı gazeteci ve yardım görevlilerinin girmesine asla izin vermiyor. Bölgede faaliyet gösteren ve hükümetin terörist örgüt olarak nitelediği Ogaden Ulusal Kurtuluş Cephesi (ONLF) ise, hükümeti, Ogaden’de yaşayan etnik Somalilere karşı insanlık suçları işlemekle suçluyor.

Uluslararası basın kuruluşları ve insan hakları örgütlerine göre Etiyopya hükümetinin bölgeye yabancıları sokmamasının gerçek nedeni insan hakları ihlallerini gizlemek.

XS
SM
MD
LG