Erişilebilirlik

‘Etiyopya Hükümeti 400 Kişiyi Öldürdü’


İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Etiyopya’da Kasım ayından beri devam eden protestolarda 400’den fazla kişinin güvenlik güçlerince öldürüldüğünü açıkladı.

Örgütün yayınladığı yeni raporda, askerlerin, Oromia bölgesindeki protestoculara, hiçbir uyarıda bulunmadan, ya da geleneksel kitle bastırma yöntemlerini devreye sokmadan, gerçek mermi ile ateş ettiği belirtildi. Ölenler arasında öğrenciler ve 18 yaşın altında çocuklar da bulunuyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ayrıca, protestolar başladığı günden beri onbinlerce kişinin gözaltına alındığını, bu kişilerin aileleriyle görüşmelerine ya da avukat erişimine de izin verilmediğini kaydetti.

Protestolar, yönetimin başkent Adis Ababa’nın yerleşim alanlarını genişletme tekklifiyle başlamıştı. Protestolar, bu planın çevredeki çiftçilere zarar vereceği gerekçesiyle yapıldı.

Yönetimin bu planı Ocak ayında rafa kaldırmasına rağmen protestolar sürdü.

Etiyopya hükümetinden ölümlerle ilgili açıklama yapılmadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, bazı protestoların şiddet eylemlerine dönüştüğünü, hatta yer yer devlet binalarının yağmalanmasına kadar vardığına da dikkat çekiyor. Ancak yine de yaptıkları incelemede, protestoların çoğunun barışçı eylemler olduğunu vurguluyor.

Örgüt, raporun 125 eylemci, görgü tanığı ve mağdurla yaptıkları mülakatlara dayandığını açıkladı.

Raporda, Etiyopya Hükümetine, söz konusu ihlalleri ve ölümleri soruşturması için güvenilir soruşturma yürütmesi, gözaltındaki protestoları serbest bırakma çağrısı yapılıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG