Erişilebilirlik

Eski Müttefiklerinden Ukrayna’ya Eleştiri Yağıyor


Eski başbakanın tutuklanmasını protesto eden Ukraynalılar

Bir zamanlar Doğu Blok’una bağlı 4 AB ülkesi Ukrayna'da eski başbakan Yulia Timoşenko’nun tutuklanmasını ağır bir dille kınadı.
Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polanya ve Slovakya Bayan Timoşenko’nun yargı sürecinin adil ve şeffaf olması çağrısında bulundu. Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’e özel bir mektup göndererek, tutuklamanın siyasi intikam olmadığını umut ettiğini bildirdi.
Eski başbakan ve muhalefet lideri, 2009 yılında, Rusya ile imzaladığı doğalgaz anlaşmasında, hükümete danışmadığı için görevini istismar etmekle suçlanıyor. Savcı, mahkemesi geçen ay başlayan Bayan Timoşenko'nun, sözleri ve davranışlarıyla yargı sürecine zarar verdiği gerekçesiyle tutuklanmasına karar vermişti.
Yulia Timoşenko, 2004 yılında, Yanukoviç’in kazandığı hileli seçimlerin iptaliyle sonuçlanan Turuncu Devrim'in liderlerinden biriydi. Geçen yıl Timoşenko’nun da aday olduğu seçimi Yanukoviç kazanmıştı.
Amerika tutuklamanın siyasi olduğunu ileri sürerek Bayan Timoşenko'nun derhal serbest bırakılmasını istedi. Şu ana kadar haklarında dava açılan 400 eski yetkili ve politikacının hepsi de Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’e muhalefetiyle tanınıyor.
Demokratik görüşleri kadar güzelliğiyle de ünlü olan Bayan Timoşenko gelecek yılki devlet başkanlığı seçimlerinde yine muhalefetin adayı olacak.
Ancak Ukrayna yasalarına göre hüküm giymesi durumunda aday olması imkânsız. Genel kanı Yanukoviç’in rakibini bu yolla bertaraf etmek istemesi.
10 yıla kadar hapis cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan 50 yaşındaki politikacı, hakkındaki tüm suçlamaları reddediyor, soruşturma ve davaların siyasi amaçlı olduğunu öne sürüyor.

XS
SM
MD
LG