Erişilebilirlik

Eski İstihbaratçılardan ‘Butina’ Uyarısı


Amerika’daki eski istihbarat yetkilileri Rus ajanı olmakla suçlanan Maria Butina’nın suçlu anlaşmasının Kremlin’in Amerika’nın siyasi sistemine müdahale edebilme isteği ve kabiliyeti konusunda bir uyandırma ikazı olarak algılanması gerektiğini belirtti.

30 yaşındaki Butina, Amerikalı muhafazakar gruplar ve Cumhuriyetçi Parti’ye Rusya’nın çıkarı adına sızmak için üst düzey bir Rus yetkiliyle çalıştığını kabul etmişti.

Mahkeme kayıtlarına göre Ulusal Silah Birliği adlı silah hakları grubunun etkinliklerine katılmak ve ‘arkadaşlık yemekleri’ adı

altında geceler düzenlemek de dahil olan çabaları Rus Merkez Bankası başkan yardımcısı Alexander Torshin tarafından yönlendirildi. Torshin, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le bağlantısı olan bir isim.

2015’te bir organizasyonda Butina o zaman aday olan Başkan Donald Trump’a Amerika-Rus ilişkileri konusunda soru sormuş, Trump da yanıt olarak Cumhurbaşkanı Putin’le çok iyi anlaşacağını düşündüğünü belirtmişti.

Eski Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Amerika’nın Sesi’ne mail yoluyla yaptığı açıklamada, Butina olayının istihbarat toplumunun 2016 seçimiyle ilgili değerlendirmesini daha da haklı çıkardığını belirtti. Amerika’da en üst seviyedeki 3 istihbarat örgütü Putin ve Rusya hükümetinin seçimleri Trump’ın lehine etkilemeye çalıştığı sonucuna varmıştı.

Clapper, Butina’nın suçlu anlaşmasının Rusların 2016 seçimlerini etkileme konusunda ne kadar ileri gittiğini gösterdiğini kaydetti.

Clapper, “Bu, Rusların bizim siyasi sistemimizi ne kadar iyi anladıklarını, Ulusal Silah Birliği NRA’nın birçok politikacı üzerindeki etkisini kavradıklarını gösteriyor” dedi.

Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin eski geçici başkanı John McLaughlin de Rusya’nın yakaladığı her fırsatta Amerika’yı hedef aldığını vurguladı.

McLaughing, Moskova’nın tekniklerini kullanarak bir kazanç elde etme ihtimali olduğunu kaydediyor.

Kremlin ise Butina’ya yönelik suçlamaların temelsiz ve geçersiz olduğunu kaydediyor.

XS
SM
MD
LG