Erişilebilirlik

Eski First Lady Barbara Bush Yaşamını Yitirdi


Barbara Bush

ABD eski başkanları George H.W. Bush’un eşi ve George W. Bush’un annesi Barbara Pierce Bush yaşamını yitirdi. Eski ‘First Lady’nin’ yaşamını yitirmesiyle ilgili ilk açıklama, eski ABD Başkanı George H.W. Bush’un ofisinden geldi. Yazılı açıklamada, 92 yaşında olan eski First Lady Barbara Bush’un Houston’daki evlerinde yaşamını yitirdiği belirtildi

Bir süredir kaldığı hastanede tedavisi süren Barbara Bush, kendisi için yapılan tıbbi müdahalenin sonuçsuz kalması nedeniyle iki gün önce evine gönderilmişti. New York doğumlu olan ve çocukluğunu bu kentte geçiren Barbara Pierce 1945 yılında, sonradan CIA ve ABD başkanı olacak George Herbert Walker Bush’la evlendi.

Barbara Bush Amerikan tarihinde Abigail Adams’dan sonra (1825) ile birlikte hem eşi hem de o oğlu başkan olan ikinci ‘First Lady’ oldu. Bush, 41’inci ABD başkanının eşi, 43’üncü ABD başkanının annesi olarak tarihe geçti.

Altı çocuk annesi olan Barbara Bush, tüm çocuklarını Texas eyaletinde yetiştirdi. Bush çiftinin kızları Robin, çocukluk yaşlarında yakalandığı kan kanseri yüzünden hayatını kaybetti.

Siyasetten de uzak kalmayan Barbara Bush, yaklaşık 30 yıl boyunca aktif politika içerisinde yer aldı. Birleşmiş Milletler’in Texas gönüllüsü olarak yıllarca hizmet verdi. Barbara Bush, siyasi kimliğinin dışında kadın hakları konusunda da yaşamı boyunca büyük mücadele verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG