Erişilebilirlik

Eski CIA Çalışanı Gülen Hareketini Değerlendirdi


Eski CIA Çalışanı Gülen Hareketini Değerlendirdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00

Westminster Esntitüsü’nde Gülen Hareketi’yle ilgili bir sunum yapan CIA eski çalışanı Claire Lopez, bu düşüncesine gerekçe olarak Türkiye’nin kanıtlarının yeterli olmadığını söyledi. Clare Lopez, Ankara’nın Gülen’e terörist dediğini, bunun daha fazla kanıt gerektirdiğini kaydetti. Eski CIA çalışanı Amerikan yönetimi ile Gülen hareketi arasında bir bağlantı olduğunu da düşünmediğini vurguladı. Lopez, “Bu belki Eğitim Bakanlığı düzeyinde olabilir” dedi ama ondan fazlası olduğunu düşünmediğini söyledi.

Lopez, Gülen hareketinin okullarıyla ilgili sadece Türkiye’de değil, Amerika’da da endişelerin olduğunu kaydetti. Clare Lopez, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), yerel ve federal bazı kurumların da Gülen hareketine ait bazı okullarla ilgili soruşturma yürüttüğünü hatırlattı. Bu okullara yönelik “algı operasyonları” ve “H1B vize sistemi” de dahil bazı suçlamaların olduğunu söyledi. Lopez, Amerika genelinde Gülen hareketine ait 23 eyalette 150 okul, 3 üniversite olduğunu 60 bin öğrencinin bu kurumlarda eğitim gördüğünü açıkladı. Lopez’e göre bu kurumlar çoğunlukla Amerikalılar’ın vergileriyle kuruluyor. Kötü kamu eğitimi sisteminin Gülen’e ait charter okullarının öne çıkmasına olanak sağladığını vurgulayan Lopez, Gülen hareketinin ideolojisini Müslüman Kardeşler ideolojisine benzetti, bununla birlikte aralarında belli bir bağlantı olmadığını söyledi.

Gülen ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki gerilimin ideolojik değil, en güçlü kim olacak çekişmesi olduğunu söyleyen Lopez, Gülen’in Türkiye’deki yandaşlarına yönelik baskının amacına ulaşmasının zor olduğunu, zira hareketin destekçilerinin çeşitli kurumlara çok fazla sayıda yerleştiğini bunları ayıklamanın zor olacağını kaydetti.

Lopez kimdir?

Clare Lopez, Güvenlik Politikası Merkezi’nde başkan yardımcısı, araştırmacı ve analist olarak çalışıyor. Lopez, CIA’de 20 yıl boyunca Sovyetler Birliği, orta ve doğu Avrupa ile Balkanlar konularında uzmandı. Dünya genelinde birçok ülkeyi ziyaret eden Lopez, 5 dil biliyor.

XS
SM
MD
LG