Erişilebilirlik

Eski Boşnak Komutan Savaş Suçlarından Beraat Etti


1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı’nda komutanlık yapan ve savaş suçlarından yargılanan Nasır Oriç Cuma günü Bosna’da Temyiz Mahkemesi’nin kararıyla beraat etti.

Oriç savaşın ilk günlerinde Srebrenitza yakınlarında üç Sırp mahkumu öldürmekle suçlanıyordu. Aynı davada yargılanan Oriç’in o dönemki yardımcısı Sabahudin Muhiç de aynı şekilde delil yetersizliği nedeniyle serbest kaldı.

Oriç’in yargılandığı mahkeme binası önünde toplanan yakınları ve yüzlerce destekçisi, kararı duyunca ‘kahraman, savaş suçlusu değil’ şeklinde sloganlar attı.

Eski Boşnak komutan Oriç, Hollanda’nın Lahey kendindeki Birleşmiş Milletler Savaş Suçları Mahkemesi’nde de yargılanmış, o davadan da 2008 yılında beraat etmişti.

Beraat sonucunu beklediklerini söyleyen Oriç’in avukatı Leyla Coviç karardan memnun olduklarını belirtti.

Oric, 1995 yılında Sırp güçlerinin en az 8 bin Boşnak Müslüman’ı öldürdüğü Srebrenitza Katliamı sırasında bölgedeki mağdur gruplara yardımlarından dolayı halk tarafından kahraman olarak nitelendiriliyor.

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaşanan en trajik olay olarak tarihe geçen Srebrenitza Katliamı’nda Sırp güçlerinin Boşnaklar’a yönelik eylemleri, BM mahkemelerince soykırım olarak tanımlandı.

Bugün bazı Sırp gruplar hala eski Boşnak komutan Oriç’in Srebrenitza’daki olayları tetiklediğini iddia ediyor.

Oriç’in serbest kalışına tepki gösteren Sırp temsilci Nedeljko Cubriloviç mahkeme kararını ‘seçici ve siyasete bulanmış adalet’ olarak tanımladı.

XS
SM
MD
LG