Erişilebilirlik

Eski Başsavcı Preet Bharara Medyaya Transfer Oldu


Preet Bharara

Mart ayında 45 başsavcıyla birlikte görevinden alınan ancak istifasını sunmadığı için Başkan Donald Trump tarafından görevine son verilen New York’un Manhattan bölgesinden sorumlu eski başsavcı Preet Bharara medya sektörüne girdi.

Eski Manhattan Başsavcısı Preet Bharara’nın küçük kardeşiyle birlikte medya alanında çalışmaya başlayacağını açıklandı.

Bharara, görevinden kovulması sonrasında Nisan ayında New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne hukuk alanında seçkin bilim adamı olarak kabul edilmişti. Bharara, ayrıca geçtiğimiz günlerde yayıncı Alfred A. Knopf'un 2019 yılının başında yayınlamayı planladığı adalet arayışıyla ilgili bir kitap üzerinde çalıştığını da açıklamıştı.

Sarraf davasının başsavcısıydı

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı görevi sırasında adı ‘Wall Street Şerifi’ olarak anılan Bharara, başta Wall Street olmak üzere çok sayıda üst düzey yolsuzluk dosyasını soruşturup dava açmıştı. İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf davasını da ABD’de federal mahkemeye taşıyan başsavcıydı.

Kardeşiyle birlikte medya sektöründe çalışacak Bharara, "Ailemle ortak olduğum için kendimi bir kez daha şanslı ve kutsanmış hissediyorum. Kardeşim Vinit'in medya şirketi kuruluşu olan, ‘Some Spider Studios'a danışman, ortak ve içerik sağlayacak olmaktan heyecan duyuyorum. İkinci olarak da artık serbestçe konuşma şansım olacak. 140 karakterle sınırlı kalan bir platform yerine özgürce ve uzun yazabileceğim" dedi.

‘Devam eden davalarla ilgili derin analizler yapacak’

Bharara’nın kardeşinin sahip olduğu medya şirketi ‘Some Spider Studios’ internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Preet Bharara’nın şirkette başkan yardımcısı olarak görev yapacağını açıkladı.

Bharara’nın şirkette lider bir rol alacağı, şirkete bağlı diğer markalar konusunda stratejik danışman olarak hizmet vereceği belirtildi. Bharara’nın adalet ve tarafsızlıkla ilgili seri yayınlarının kısa bir süre sonra başlayacağı belirtildi.

Preet Bharara, kardeşi Vinit Bharara'nın 2014 yılında kurduğu medya şirketinde icra kurulu başkan yardımcılığı görevini yapacak. Bharara’nın adalet konusundaki görüşleri, halen devam eden kritik davalarla yapacağı derin analizleri, kendi medya kuruluşu aracılığıyla yayınlanacak. Önümüzdeki aylarda yayına başlayacak olan Bharara ayrıca adalet konusunda fikirlerini ve takip edeceği davalarla ilgili blog da yazacak.

‘Sonunda ağabeyimin patronu oldum’

Some Spider Studios CEO’su Vinit Bharara, ağabeyle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağını belirtti. Vinit Bharara, korkusuz bir idealist ve tarafsızlıkla takıntılı olarak tanımladığı ağabeyi Preet Bharara’nın şimdiye kadarki başarılarının kendisini asla şaşırtmadığını belirterek, “Ağabeyimin aramıza katılmasında onur duyuyorum. Onun eşsiz zekasında ilham alacağız. Onun için hep en önde bir yer ayırmıştım. Sonunda onun patronu oldum. (Şaka yapıyorum tabi diye ekliyor). Anneme ve babama söz veriyorum çok iyi olacağız” dedi.

New York Times: ’ABD’nin en güçlü federal başsavcısı’

New York Times gazetesi, konuyla ilgili haberinde 48 yaşındaki Preet Bharara’nın yedi yıl sürdürdüğü görevinde şimdiye kadar üzerine gidip soruşturduğu davalara bakıldığında belki de ABD’nin en güçlü federal savcısı olduğunu savundu.

Gazete, Bharara’nın medyaya girmesinin kariyeri için önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Bharara’nın siyasete girmeyeceğini söylese de, başarılı bir medya şirketine katılıp internetten podcast yayıncılığı yapmanın Bharara'nın kariyerinde bundan sonraki mantıklı adım olmayabileceği yorumunu yaptı.

‘Önümüzdeki yıl gelirimiz katlanacak’

Ağabeyi Preet Bharara ile çalışmaya başlayan 45 yaşındaki Vinit Bharara, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada şirketinin bu yıl 12 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini ve önümüzdeki yıl bunun iki katına çıkacağını tahmin ettiğini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG