Erişilebilirlik

Eski Başkan George H. W. Bush Hayatını Kaybetti


Eski Amerika başkanlarından George H. W. Bush 94 yaşında hayatını kaybetti. George Herbert Walker Bush 12 Haziran 1924 doğumluydu.

1989-1993 yılları arasında Amerika Başkanlığı yapan Bush, en uzun süre yaşayan Amerika Başkanlığı yapmış isim oldu. Baba Bush’un yerel saatle 10:10’da hayatını kaybettiğini, yıllardır basın sözcülüğünü yapan Jim McGrath yayınladığı açıklamayla duyurdu. Açıklamada ölüm sebebine ilişkin bir detay paylaşılmadı.

Amerika’nın 41. Başkanı olan Bush, birinci Körfez savaşında Irak lideri Saddam Hüseyin’e karşı uluslararası koalisyonun oluşmasına liderlik etmişti.

11 Eylül saldırıları yaşandığında Amerika Başkanlığı koltuğunda oturan George W. Bush’un da babası olan Bush, Başkan olmadan önce Ronald Reagan döneminde 8 yıl süreyle Başkan Yardımcılığı yapmıştı.

Bush soğuk savaşın bitişi ve Berlin duvarının yıkılması süreçlerinde dünya siyaset sahnesindeki bir isimdi. Amerika Deniz Kuvvetleri’nde havacı bir asker olan Bush İkinci Dünya Savaşı sırasında orduda görev almıştı.

Baba Bush’un eşi, Barbara Bush da bu yıl Nisan ayında 92 yaşında ölmüş George H. W. Bush eşinin cenazesine tekerlekli sandalyeyle katılmıştı.

Bush, ilk gençlik yıllarında tanıştığı Barbara Bush’la 73 yıl evli kaldı. Çift, tarihde en fazla evli kalan Amerikan çifti oldu.

Başkan Trump ve eşi cenaze törenine katılacak

Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump Bush’un ölümünün ardından yayınladıkları mesajda eski Başkan’ın Amerikalılara ilham kaynağı olduğunu dile getirdiler ve sağduyusu, sarsılmaz liderliğiyle hatırlanacağını kaydettiler.

Beyaz Saray Trump ve eşinin Bush için Washington Ulusal Katedrali’nde düzenlenecek devlet törenine katılacağını belirtti.

Arjantin’de G-20 zirvesi için bulunan Trump Bush’un ölüm haberinin ardından basın toplantısını da iptal etti.

Beyaz Saray'da da Amerikan bayrağı yarıya indirildi, Başkan Trump 5 Aralık gününü ulusal yas ilan etti.

Bush’un ölümüyle ilgili birçok taziye mesajı yayınlandı.

43. Amerikan Başkanı George Bush babasıyla ilgili olarak, “George H.W. Bush bir çocuğun isteyebileceği en karakterli ve en iyi babaydı” dedi.

Eski Başkan Barack Obama ve eşi Michelle Obama yayınladıkları ortak açıklamada, “Bush’un hayatı kamu hizmetinin onurlu olduğunun kavramının vasiyeti” ifadelerini kullandı.

Eski Başkanlardan Bill Clinton ve eşi aynı zamanda eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da yayınladıkları emsajda, çok az Amerikalının Başkan Bush’unki kadar Amerika’ya hizmet edebileceğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG