Erişilebilirlik

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Beraat Etti


Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff 2012'de istifasını açıklarken
BERLİN- Makamını kullanarak menfaat sağlamak suçundan yargılanan Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff hakkında beraat kararı çıktı.
Davayı gören Hannover Eyalet Mahkemesi Christian Wulff hakkında öne sürülen suistimal suçlamasının ispatlanamadığına ve bu yüzden düşmesine karar verdi.

Hannover Başsavcılığı, Wulff'un 2008 yılında dünyanın en büyük bira şenliği olan Münih Ekim Festivali’nde 510 Euroluk otel masrafının ve 209,40 Euro tutan akşam yemeğinin film yapımcısı David Groenewold tarafından ödendiğini öne sürürek geçen yıl Nisan ayında Wulff hakkında ‘çıkar sağlamak’ suçlamasıyla dava açmıştı.

Savcılık, Groenewold’ın söz konusu masrafları karşılayarak Wulff’un film projelerine fon bulmasına destek sağladığını öne sürmüştü. Eski Cumhurbaşkanı, savcılık tarafından kendisine yapılan 20 bin Euro ödemesi halinde soruşturmayı durdurma teklifini kabul etmeyerek kendisini aklamak istediğini söyleyerek yargılanmak istemişti.

Kasım 2013 tarihinde başlayan davada, Wulff’un ayrı yaşadığı eşi Bettina Wulff’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi tanık olarak dinlendi. 2010 yılında Cumhurbaşkanı seçilen Wulff, daha önce Aşağı Saksonya eyaletinin başbakanlığını yaptığı dönemde arkadaşı da olan bir iş kadınından aldığı düşük faizli kredi ve villasında yaptığı tatillerinin ortaya çıkmasından sonra da eleştirilere maruz kalmıştı.

Wulff’un, konuyla ilgili Bild gazetesinde çıkacak haberi yayınlamak isteyen genel yayın yönetmenine telefon ederek baskı yaptığının ortaya çıkmasından sonra, Hristiyan Demokrat Parti CDU’lu politikacı görevinden istifa etmişti.

Almanya’da ilk kez eski bir Cumhurbaşkanı mahkemede yargılanırken, karar sonrasında yapılan yorumlarda beraat kararının Wulff’un sadece hukuki anlamda suçsuz olduğu anlamına gelmediğini, muhafazakâr kesimin ve Bild gazetesinin ona karşı yürüttüğü kampanya ile rencide ettiği onurunun iadesi anlamını da geldiği belirtiliyor.

Almanya’nın en genç Cumhurbaşkanı olan Wulff, 2001’de Almanya'nın birleşmesinin 20. yıl dönümünde yaptığı konuşmada 'İslam Almanya'nın bir parçasıdır.' sözüyle ülkede yoğun bir tartışmaya yol açmıştı. Eyalet başbakanlığı döneminde ise Türk kökenli Aygül Özkan’ı Uyum Bakanlığı’na getiren Wulff, cumhurbaşkanı seçildikten sonra da ilk resmi gezisini Türkiye’ye yapmış ve Türkiye’nin AB sürecine desteğini belirtmişti.

Bu konuşma sonrasında hakkında çıkan haberler ve hatta karısı Bettina ile ilgili söylentiler ‘muhafazakâr medyaca başlatılan linç kampanyası’ olarak tanımlanmış ve bugün sonuçlanan davanın da Wulff’un İslam ve Türkiye konusundaki tavrı ile ilgisi olduğu yorumları yapılmıştı.

Öte yandan Wulff’un beraat kararından sonra, avukatlık mesleğine geri dönmesi bekleniyor. Konuyla ilgili haberlere göre Wulff Hamburg’da yerleşik bir avukatlık bürosuna girerek Avrupa’da yatırım yapan Türk firmalarına hukuki danışmanlık yapacak. CDU’lu eski politikacının uluslararası alanda Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki fikirlerini de dile getirmeyi istediği belirtiliyor.
XS
SM
MD
LG