Erişilebilirlik

Ross Wilson: ‘Muhalefet Hala Etkin Değil’


2005-2008 yılları arasında Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği görevini yürüten Ross Wilson yerel seçimleri Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi. Büyükelçi Wilson, CHP'nin tabanını genişletemediği ve AKP'ye karşı etkili olamadığı yorumunda bulunduMelek Çağlar: “Son yerel seçim sonuçları nasıl değerlendirilmeli?”

Ross Wilson: “İlk alınan sonuçlar AK Parti’nin Türk seçmeninin önemli bir çoğunluğunu elinde tuttuğunu, muhalefetin ise hala tabanını etkili biçimde genişletemediğini ve iktidara karşı etkin olamadığını ortaya koydu.

Melek Çağlar: “Alınan sonuçlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gücünü ne yönde etkiler?

Ross Wilson: “Yerel seçimlerde AK Parti’nin elde ettiği sonuçlar, 2011 yılında genel seçimlerde alınan oy oranının gerisinde kaldı. Ancak bu Başbakan Erdoğan’ın ya da iktidar partisinin zayıfladığı anlamına gelmiyor. Aynı şekilde bu, partinin güç kazandığını da göstermiyor. Burada dikkat çeken unsur, muhalefet partilerinin yeni seçmenle etkileşim kurmada ve seçmen tabanını genişletmede sadece kısmi bir ilerleme sağlayabilmiş olması.”

Melek Çağlar:
“Seçimden galip çıkma anlamında iktidar partisinin, muhalefetin başarı veya başarısız kaldıkları unsurlar neler oldu?”

Ross Wilson: “Açıkçası bu unsurları Türkiye dışından değerlendirmek güç. Ama genel anlamda, Türk seçmeninin, AK Parti’yi, son dokuz aydaki siyasi çalkantılara ve otoriter yaklaşıma rağmen, yaklaşık 12 yıllık iktidarı boyunca yaşanan ekonomik büyüme, refahın artması, göreceli olarak istikrar ve güven ortamı gibi unsurlar nedeniyle tercih ettiği söylenebilir.”

Melek Çağlar: “Alınan sonuçlar önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimini nasıl etkiler?”

Ross Wilson: “Bu konuda şimdiden yorum yapmak zor. Büyük ihtimalle AK Parti ve Başbakan Erdoğan kısa zaman içinde partinin siyasi konumunu, karşılaşabileceği riskleri ve hassas olduğu noktaları belirleyecek ve stratejisini bunlara göre belirleyecektir.”

Melek Çağlar: “Bundan sonraki dönemde Türk siyasetinde neler beklenmeli?”

Ross Wilson: “Yerel seçimler elbette önemli bir dönüm noktası ancak bu, üç önemli seçimden sadece biriydi. 30 Mart seçimleri yerel idareler açısından önemli olmakla birlikte, ulusal çapta da gelecek iki seçimde seçmenin tercihini ve partilerin alacağı yönü açığa çıkarması bakımından önem taşıyor. Bundan sonraki iki seçim elbette daha büyük bir etkiye sahip bu yüzden de buradaki kazanım ve kayıpların etkisi çok daha büyük olacaktır. Dışarıdan göründüğü kadarıyla da son zamanlardaki siyasi çalkantı, belirsizlik ve hatta istikrarsızlık devam edecek ve hatta belki daha da artacaktır.”
  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG