Erişilebilirlik

Eski ABD Askeri IŞİD Davasında Suçlu Bulundu


Tairod Nathan Webster Pugh (sağda)

New York’ta IŞİD’e katılmak amacıyla Suriye’ye gitmeye çalışmakla suçlanan eski bir Amerikan Hava Kuvvetleri üyesi, çıkarıldığı mahkemede jüri tarafından suçlu bulundu.

48 yaşındaki Tairod Nathan Webster Pugh’un cezası bu yılın sonlarına ertelenen son duruşmasında açıklanacak. Bununla birlikte sanığın 35 yıla kadar hapsi mümkün.

Pugh Hava Kuvvetleri’nde uçak motoru, navigasyon ve silah sistemleri teknisyeniydi. Sanık askerdeyken Ortadoğu’da da görev yaptı.

Savcılar Pugh’un geçen yıl Suriye’ye geçip IŞİD’e katılmak üzere Mısır’dan Türkiye’ye gittiğini, ancak Türkiye tarafından sınır dışı edilerek Mısır’a gönderilen sanığın, birkaç gün içinde Amerika’ya geri gönderdiğini açıkladı. New York’a dönüşünde Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından takibe alınan Pugh, kısa bir süre sonra tutuklandı.

​Sanığın incelenen bilgisayarında IŞİD’in idam ve propaganda videolarıyla Mısır’a gitmeden önce yazdığı, cihatçı olduğunu ve IŞİD’e katılmak istediğini açıklayan bir mektup buldu. Mektupta “Benim için iki olasılık var: Ya zafer ya şehadet” yazdığı da belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG