Erişilebilirlik

Esat'tan Müzakerelere Hazırım Mesajı


Esat’tan Müzakerelere Hazırım Mesajı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Kazakistan’da yapılacak görüşmeler öncesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, ‘her konuda müzakere etmeye’ hazır olduğunu belirtti. Halep’in kontrolünun tamamen rejim güçlerine geçmesinden sonra, Esat’ın bu söylemi, devlet başkanının kendisini ‘uzlaştırıcı’ olarak göstermek istemesi olarak değerlendiriliyor.

Ancak, Suriyeli muhalif grupların, Ankara ve Moskova’nın arabuluculuğunda gerçekleşecek olan görüşmelere katılıp katılmayacakları konusu daha kesinleşmedi.

Beşar Esat, Şam’da Fransız basınına verdiği demeçte, kentte yaşayan sivillerin kaderini ‘terörist’ güçlere bırakmadıklarını söyleyerek, rejim güçlerinin doğu Halep’teki yoğun saldırılarını savundu.

Esat ayrıca, Batı dünyası ve Suudi Arabistan tarafından desteklenen muhalif güçlerin meşruiyetini de sorguladı.

Esat: "Türkiye zayıfladı"

Fransız medyasına konuşan milletvekilleri Esat'ın kendilerine "Ben barış sürecinden son derece umutluyum. Silahları bırakmaları şartıyla, muhaliflerle görüşmeye hazırım" dediğini aktardılar. Esat'ın kendilerine, Türkiye'nin Suriye politikasından şikayet etiiğini açıklayan Thierry Mariani, "Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın politikaları nedeniyle şimdi çok zayıf düşmüş bir ülke. Erdoğan, şu anda bütün Arap devletlerinden fazla siyasi suçluyu cezaevlerinde kilit altında tutuyor" diye konuştu.

Fransız medyasına ve AFP haber ajansına konuşan milletvekili Mariani, Esad'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında da, "Erdoğan'a güvenmiyorum. Sonuçta o da bir İslamist" dediğini aktardı. Esad'ın Fransa'yı da eleştirdiğini anlatan Mairani, Esad'ın "Fransa uzun süre deve kuşu gibi kafasını kuma gömen bir politika izledi. Şimdi daha güvensiz bir ülke haline geldi. Halbuki ikimizin de düşmanı ortaktı" dediğini vurguladı.

"Trump'ın seçilmesi olumlu bir gelişme"

France İnfo radyosuna da konuşan Esat, uluslararası kamuoyuna da mesajlar verdi.

Amerika'da Donald Trump'ın seçilmesinin "olumlu" bir gelişme olduğunu dile getiren Esat, "Umud ediyoruz ki, 20 Ocak'ta göreve başlayacak olan Trump'ın gelişi Suriye'deki çatışmanın çözümü açısından bir umut olur. Eğer samimi bir yaklaşım olursa, bu, Suriye dahil, dünyadaki bütün sorunların çözümü için de umut oluşturacaktır" dedi.

Suriye devlet medyasına yansıyan açıklamalarda “Müzakereler için herhangi bir sınır yok” diyen Esat, görüşmelerin seyrinin toplantılara hangi grupların katılacağına göre belirleneceğini ancak muhalefetten kimlerin toplantılara katılacağını bilmediklerini söyledi.

Geçmişte yapılan Suriye barış görüşmeleri, Esat’ın Suriye’deki geleceği üzerine odaklanmış, muhalif gruplar Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın ülkeden ayrılması şartını ön koşul olarak ortaya sunmuştu.

Bu konunun sadece anayasal referandum ile çözümlenebileceği konusunda ısrar eden Esat şunları söyledi: “Görevim anayasaya bağlı. Eğer benim konumumu tartışmak istiyorlarsa, anayasa tartışılmalıdır. Anayasa’da değiştirilecek her bir madde için referendum gerekli. Kazakistan’da yapılacak görüşmelerin gündeminde bu konu da olabilir.”

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak görüşmeler 23 Ocak’ta başlayacak. Bu toplantı, Türkiye ve Rusya arasında 30 Aralık’ta varılan ancak oldukça kırılgan ateşkes süreci sonrası yapılacak.

Astana’daki toplantıya Amerika davet edilmezken, Rusya, Amerikalı yetkililerin daha sonraki toplantılara davet edilebilme olanakları olduğunu belirtti.

Esat, Halep içinse, rejim güçlerinin kenti muhaliflerin işgalinden kurtardıklarını söyledi. Esat, “Bazen ödenmesi gereken bir bedel oluyor ama sonuçta Halepliler teröristlerin elinden kurtulmuş oldu” sözlerini de açıklamalarına ekledi.

Savaş öncesi Suriye’nin en büyük kenti olan Halep, altı yıldır süren iç savaşta tanınmaz bir hale geldi. Geçtiğimiz ay 2012’den bu yana muhaliflerin kontrolünda olan Halep’in doğu bölgeleri, Esat güçleri tarafından yeniden ele geçirildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG