Erişilebilirlik

Esat Yönetimi IŞİD’e Yardım mı Ediyor?


Suriye hükümet güçleri, ülkenin en büyük ikinci kenti olan Halep çevresinde muhalif milislerle mücadelesini sürdürüyor. Kent bugünlerde 4’üncü yılına giren savaşın en sert çatışmalarından birine sahne oluyor

Mayıs ayı savaşın başından bu yana en kanlı ay oldu. Çatışmalarda ülkede 6 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Tel Rıfat kenti sakinleri Suriye hükümetine ait bir savaş uçağının attığı varil bombasının vurduğu mahallede akraba ve dostlarını bina yıkıntılarının altında arıyor. Son günlerde Halep çevresi hükümetin yoğun hava saldırılarına sahne oldu. İdlib de hava saldırılarının hedefinde.

Suriyeli muhaliflerin amatör kamerayla çektikleri görüntülerde Halep’in kuzeyini IŞİD militanlarından korumak için cepheye milis ve silahlı kamyonetleri sevk ettikleri görülüyor. Halep’in birkaç büyük mahallesi IŞİD kontrolü altında ve örgüt Türkiye sınırındaki noktaları da ele geçirmeye çalışıyor.

El Hayat gazetesinin haberine göre muhalifler Azuz sınır noktasını ele geçirmeye çalışan IŞİD militanlarına karşı ilerleme kaydetti. Çatışmalarda ağır top atışlarının ve Grad füzelerinin kullanıldığı bildirildi.

ABD Suriye Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada Amerika Suriye hükümetini hava saldırılarını IŞİD’e destek olacak biçimde kullanmakla suçladı. Suriyeli muhalif lider Halid Hoca da Suriye hükümetini Palmira çevresinde IŞİD’in ilerleme sağlamasına yardımcı olduğunu savundu.

Cumhuriyet Gazetesi’nde geçen hafta yayımlanan haberde Türk istihbaratının Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e silah yolladığı iddia edilmişti. Gazete, bu sene yollandığını iddia ettiği bir sevkiyattan fotoğraf kareleri yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetinin IŞİD’e destek olduğu iddialarını reddetti.

Suriye’de devlet televizyonu ise uçakların Halep yakınlarındaki hava kuvvetleri akademisi yakınlarındaki IŞİD militanlarını bombaladığını ve zırhlı araçları yok ettiğini bildirdi.

Devlet kanalında ayrıca Suriye Parlamentosu başkanı Muhammed Cihat el Leham’ın Tahran ziyaretinde İranlı yetkilerle görüştüğü bildirildi. Haberde Tahran’ın Suriye’ye teröristlerle savaşında desteğini iki katına çıkarma sözü verdiği de belirtildi.

Tufts Üniversitesi Fletcher Diplomasi Fakültesi’nden Ortadoğu uzmanı Nedim Şedadi, Suriye’nin kuzeyindeki savaşın hükümet ve muhalif güçler arasında iki tarafın zaman zaman üstünlük sağlayarak uzun süre devam edebileceğini, bunun nedeninin de bölge ülkelerinin dışardan verdiği destek olduğunu belirtti.

Uzman, buna rağmen son dönemde muhaliflerin İdlib ve Halep yakınlarındaki başarılarının arkasında Türkiye, Suriye ve Suudi Arabistan’ın destekledikleri gruplar konusundaki eşgüdümü arttırmalarının yattığını savundu.

Son ayda savaşta büyük bir değişim yaşandığını belirten Şedadi, özellikle Ceyiş El Fetih örgütünün çok yoğun bir silah desteği aldığına dikkat çekti ve değişimin ardında Katar, Türk ve Suudi hükümetlerinin muhaliflere destek konusunda ortak hareket etmesi olduğunu söyledi.

Oklahoma Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü Başkanı Joshua Landis Halep’in çevresindeki çatışmalar arttıkça farklı muhalif gruplar arasındaki çatışmanın da sertleştiğini söylüyor. Uzman, El Nusra, Özgür Suriye Ordusu ve IŞİD arasında yaklaşık bir senedir süren gizli ateşkesin bozulmaya başladığının altını çiziyor.

Landis, El Nusra ve IŞİD’in işbirliği yaparak Şam’a yönelmesinin daha akıllıca olacağını, ancak Halep’in son derece çekici bir hedef olmasının Esat rejiminin önümüzdeki senelerde de ayakta kalmasına olanak sağlayabileceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG