Erişilebilirlik

Esat: "Rusya Suriye'de Dengeleyici Güç"


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, Rusya'nın ülkesindeki askeri varlığını savundu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, Rusya’nın ülkesindeki varlığını savundu ve bunun Batılı güçler açısından dengeleyici bir unsur olduğunu dile getirdi.

East, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Defence TV kanalına bir röportaj verdi. Esat, röportajında, “Küresel askeri güç dengesi Rusya’nın rolüne ihtiyaç duyuyor. Bu askeri üslere ihtiyaç var ve biz de bundan fayda sağlıyoruz” dedi. Esat, Suriye’deki Rus askeri üsleri sayesinde Washington’un bölgedeki varlığının dengelendiğini söyledi.

Rusya, Suriye’de bulunan askeri üslerini rejim güçlerine operasyonlarda destek vermek amacıyla kullanıyor. Rusya, 2015 yılında hava operasyonlarına destek vererek başlattığı Suriye’deki askeri varlığını 2017 yılında kalıcı üsler oluşturarak pekiştirdi. Rusya’nın Suriye’de Hmeymim askeri üssü yanında Tartus’da bir deniz üssü bulunuyor.

Esat, röportajında ayrıca Moskova’nın Suriye’deki askeri varlığından önce rejim güçlerinin Washington ve diğer Batılı güçler tarafından desteklenen muhalifler karşısında tehlikeli durumlarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Esat’ın bu savunmasına karşın Washington yönetimi, Rusya’nın ve Suriye güçlerinin düzenlediği bombardımanların sivilleri hedef aldığı ve savaş suçu işlendiğini dile getiriyor. Hem Moskova hem de Şam, ABD’nin bu açıklamalarını reddediyor ve bombardımanların radikal İslamcı grupları hedef aldığını savunuyor.

XS
SM
MD
LG