Erişilebilirlik

Esat: 'Halkım İdamımı İsterse İtiraz Etmem'


Esat'la görüşen CHP heyeti

Suriye'ye giderek Beşar Esat'la görüşen CHP milletvekili heyetinden Aytuğ Atıcı, Esat'ın Suriye yönetimini bırakmaya niyeti olmadığını söyledi

Suriye’ye giderek Devlet Başkanı Beşar Esat’la görüşen Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinden oluşan heyet Türkiye’ye döndü.

CHP heyetinde bulunan Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, sadece Beşar Esat’ın anlattıkları değil, Suriye halkını da dinlediklerini belirtirken, Suriye Devlet Başkanı’nın başta Türkiye olmak üzere dünyaya pek çok mesaj verdiğini söyledi.

Suriye liderini görüşmede hayli moralli bulduklarını belirten CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, görevi bırakıp bırakmayacağını konusunu doğrudan sorduklarını, “Bunu ancak halkım isterse yaparım, bunu başka ülkelerin dayatmasıyla yapmam” yanıtını aldıklarını aktardı. Atıcı, Esat’ın bu görüşmede, halkının kendisi hakkındaki idam kararına dahi boyun eğeceğini söylediğini de sözlerine ekledi.

“Suriye’nin Kuzeyi El Kaide ve PKK’nın elinde”

Türkiye sınırına yakın bölgelerde kontrolün, 23 farklı ülkeden çeşitli grupların elinde olduğunu iddia eden Ataç, Esat’ın Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulabileceği uyarısında bulunduğuna değindi.

“Çözüm Türkiye üzerinden olmalı”

Beşar Esat’ın verdiği mesajlar arasında, ülkedeki karışıklığın çözümünde Amerika ya da Rusya gibi ülkelerin değil, bölgedeki Türkiye’nin rolünün önemine değindiğini de belirtildi.

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, iki saat süren görüşmenin detaylarını Amerika’nın Sesi’nden Mehtap Çolak Yılmaz’a anlattı.

Söyleşiye aşağıdaki ses dosyasından ulaşabilirsiniz.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG