Erişilebilirlik

Esad'dan Parti İzni


Esad'dan Parti İzni

Suriye devlet başkanı Beşar el-Esad, vatandaşların siyasi partiler kurmasına izin veren bir kararname yayınladı.

Kararname, güvenlik güçlerinin hükümet karşıtı göstericilere karşı şiddeti arttırdığı ve ölü sayısının yükseldiği bir sırada açıklandı.

Resmi haber ajansı SANA, başkanlık kararnamesinin vatandaşlara, koşulları yerine getirmeleri halinde siyasi partiler kurma ve bunlara katılma hakkı verdiğini bildirdi. Kararname partilerin anayasa ve yasal düzene bağlı olmaları öngörürken din ya da aşiret esasına dayalı partiler kurulmasını yasaklıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün sivillere karşı şiddet kullandığı ve insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye hükümetini kınadı. Güvenlik Konseyi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın protesto gösterilerini sert bir şekilde bastırmaya başlamasından üç ay sonra tepki gösterdi.

Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan bildiri bir karar tasarısı kadar güçlü bir mesaj olmasa da Konseyin 15 üyesinin onayını aldığı için dikkat çekici. Suriye’nin komşusu Lübnan bildirinin yayınlanmasını engellemedi ancak metinde yer alan ifadeleri benimsemediğini açıkladı.

İnsan hakları grupları ve görgütanıkları, askeri birliklerin Çarşamba akşamı Şam ve Palmire kentinde hükümet karşıtı göstericilere saldırdığı, en az 6 kişiyi öldürdüğünü önesürüyor.

Bu arada, dün Hama’da askeri birlikler tank desteğinde kent merkezine girerek ana meydanda toplanan göstericilere saldırdı. İnsan hakları grupları sokakların cesetlerle dolu olduğunu bildiriyor.

Suriye’de son dört gündür çoğu Hama’da olmak üzere en az 130 kişini güvenlik kuvvetlerince öldürüldü.

İnsan hakları örgütleri, Suriye’de Mart ayında gösteri ve ayaklanmaların başlamasından bu yana en az bin 700 kişinin öldüğünü bildiriyor. Şam hükümetiyse şiddet olaylarından terörist çeteleri sorumlu tutuyor.

XS
SM
MD
LG