Erişilebilirlik

“Şam Zehirli Klor Gazı Kullandı”


Suriye İnsan Hakları Ağı adlı örgüt, Şam hükümetinin zehirli klor gazıyla saldırılar düzenlediğini iddia etti. Örgüte göre gaz dolu bombalar, Suriye’nin kuzeybatısındaki El Canudiye, Kansafra ve Hizarin köylerine atıldı

Örgüt, helikopterlerle en az üç noktaya düşürülen klor gazı dolu varil bombalarının bir kişinin ölümüne, 60 kişinin ise yaralanmasına neden olduğunu bildirdi. Örgütün Twitter mesajına göre gaz dolu bombalar, Suriye’nin kuzeybatısındaki El Canudiye, Kansafra ve Hizarin köylerine atıldı, Hizarin’e atılan bombalar bir hastaneye isabet etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, daha önce de sivil ve askerlere yönelik kimyasal saldırılar düzenlemekle suçlanmıştı.

Beşar Esat, 2013’te isyancıların elindeki bir bölgeye sarin gazı saldırısı düzenlenmesinden sonra kimyasal silah üreten tesisleri kapatmayı ve kimyasal silah stoklarını imha etmeyi kabul etmişti. Ancak klor gazı, sivil kullanım alanları da olması nedeniyle imha edilecek kimyasal silah listesinde yer almıyordu.

İnsan Hakları Gözlem örgütü ise geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Suriye hükümetinin klor gazı olduğu sanılan zehirli kimyasallar kullandığına dair güçlü kanıtlar olduğunu, Mart ayında İdlib bölgesine varil bombaları atıldığını bildirmişti.

XS
SM
MD
LG