Erişilebilirlik

Esad Türkiye'nin Önerisini Reddetti


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Türkiye’nin mülteciler için “güvenli bölge” kurulması önerisini reddederek bunun gerçekçi bir fikir olmadığını söyledi.

Rejim yanlısı özel El-Dünya televizyonuna demeç veren Esad güvenli bölge konusunun gündemde olmadığını ve Suriye’nin düşmanı ülkeler tarafından ortaya atıldığını savundu.
Türk yetkililerin mültecilerle ilgilenmekten kaçınmaları nedeniyle geri adım adım atmayacaklarını belirten Esad kriz sırasında Türk halkının yanlarında olduğunu da savundu.
18 Temmuz’daki bombalama olayından sonra ilk kez medyaya konuşan Esad savaş durumunun daha iyi olduğunu ancak kesin olarak kazanmanın zaman alacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, mülteciler için Suriye içinde güvenli bölge kurulmasını BM ile görüştüğünü ve BM’in bu hedef doğrultusunda adımlar atmasını beklediğini açıklamıştı. Türk yetkililer sürekli mülteci barındırma kapasitelerinin 100 bin olduğunu , bu sayının aşılması halinde Suriye topraklarında güvenli bölgeye ihtiyaç duyulacağını söylüyor.

BM Mülteciler Dairesi yetkilileri Suriye’de çatışmaların şiddetlenmesi halinde Türkiye’ye sığınan mülteci sayısını 200 bine çıkabileceğini bildirdi
Daire yetkilileri halen beş yeni mülteci kampı inşa eden Türkiye’de yaklaşık 75 bin Suriyeli bulunduğunu söylüyor.
Sadece on 24 saat içinde 3 bini aşkın Suriyelinin sığındığı Türkiye’de halen 9 mülteci kampı var.

Öteyandan Halep ile İdlib kenti arasındaki Taftanaz hava alanı çevresinde yeni çatışmalar çıktığı bildiriliyor.
Merkezi Londra’daki Suriye İnsan Hakları gözlem örgütü çatışmalarda 14 askerle üç isyancının öldüğünü, üç ya da beş helikopterin tahrip olduğunu haber verdi.
XS
SM
MD
LG