Erişilebilirlik

Esad "Türk Uçağının Düşürülmesine Üzüldüm"


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi başkanı Jacob Kellenberger
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geçen ay bir Türk askeri uçağının kuvvetleri tarafından düşürülmesinden üzüntü duyduğu bildiriliyor.

“Cumhuriyet” gazetesinin haberine göre Esad Türk uçağının geçmişte üç kez İsrail uçakları tarafından ihlal edilen Suriye hava sahasında düştüğünde ısrar etti.
Esad, uçak Türkiye’nin öne sürdüğü gibi uluslararası hava sahasında düşürülmüş olsaydı tereddüt etmeden özür dileyeceğini de söyledi.

Türkiye ile Suriye arasında gerginliğin tırmanmakta olduğu görüşünü reddeden Esad mevcut durumun “silahlı çatışmaya” dönüşmeyeceğini de savundu
Esad, Türkiye’nin Suriye sınırında savunma önlemlerini arttırma girişimine ülkesinin karşılık vermeyeceğini de vurguladı.

Bu arada İnsan Hakları Gözlem örgütü yayınladığı yeni raporda Suriye hükümetini ülke çapına yayılan 27 tetesde tutuklulara işkence ve kötü muamele yapmakla suçladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay bir gün önce Suriye’de her iki tarafın da silahlandırılmasının şiddet olaylarını körüklediğini, bundan kaçınılması gerektiğini açıkladı.
New York’ta açıklama yapan BM yetkilisi, Suriye devlet başkanı Beşar Esad’a bağlı askerleri sivillerin üzerine ateş açmak, tecavüz, işkence ve muhalefet üyelerini öldürmekle suçladı. Pillay askerlerin hastanelere de ateş açtığını önesürdü.

Ancak İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay Esad’ı devirmeye çalışan grupların da muhbirleri ve işbirlikçileri öldürdüğünü; sivillerin ölümüne neden olan saldırılar düzenlediğini belirtti.

Pilay, bağımsız denetçilerin Suriye’de incelemelerde bulunmasına izin verilmesini istedi.
XS
SM
MD
LG