Erişilebilirlik

Esat: 'Nihai Hedefimiz Kuzeyde de Denetimi Ele Almak'


Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı konusunda da açıklamalar yaptı. Esat, Suriye’nin kuzeyindeki bölgede de rejimin yeniden kontrolü ele almak istediğini söyledi. Esat bunun aşama aşama olmasını beklediğini ifade etti.

Esat Suriye devlet televizyonuna verdiği mülakatta, Türkiye ve Rusya arasında varılan mutabakatı pozitif bir gelişme olarak nitelendirdi ve bunun Şam’ın hedeflerine ulaşmasına yardımcı bir adım olacağı değerlendirmesini yaptı.

Esat, “Şu anki durum tüm hedeflere ulaşmayı sağlamayabilir ama bu bölgenin yakın gelecekte özgürleşmesinin yolunu açacaktır” ifadesini kullandı.

Suriye’nin kuzeyindeki silahlı YPG/PYD unsurlarıyla ilgili olarak da Esat, “Silahlarını hemen bırakmasını beklemediğimiz gruplar var ama nihai hedef bunların daha önceden olduğu gibi tamamen hükümetin kontrolu altına girmeleridir” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararını da değerlendiren Esat, Amerika’nın sadece petrol bölgelerinde asker bulundurma kararından memnun olmadıklarını dile getirdi. Amerika’nın Irak’ta yaptığı gibi petrol alanları üzerinde işgalci davrandığını ancak ülkesinin şu an buna karşı koyabilecek güçte olmadığını söyledi. Ancak Suriyeliler'in buna direndiğinde bir gün Amerika’nın da topraklarından çekilmek durumunda kalacağını belirtti.

Esat, Trump’ın açık ve net bir biçimde sadece petrol bölgelerinde kalacaklarını söyleyerek bugüne kadar ki en açık sözlü ABD Başkanı olduğunu ifade etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG