Erişilebilirlik

Esad Hula Katliamını Kınadı


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, hükümetinin Hula katliamı bir ilgisi olmadığını önesürerek böyle bir eylemi “canavarların” bile yapamayacağını söyledi.

Mayıs seçimlerinden beri ilk kez parlamentoda konuşan Esad, 49 çocuk dahil 100’ü aşkın kişinin öldüğü Hula katliamını reddederken Suriye’nin ülkeyi yıkmayı amaçlayan bir yabancı komplo ile karşıkarşıya olduğunu savundu.

Esad bu konuşmayı Arap Birliği liderlerinin uluslararası barış temsilcisi Kofi Annan ile Doha’da düzenlediği olağanüstü toplantıdan bir gün sonra yaptı.

Annan toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye’nin toptan bir savaşın eşiğine geldiği uyarısında bulundu.

Annan Esad’a, Suriye için hazırladığı altı maddelik ateşkes planını uygulanması için derhal cesur ve somut adımlar atması çağrısı yaptı. Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Annan, Suriye’de son dönemde yaşanan vahşetin, çatışmaların kontrolden çıktığının gösterdiğini söyledi.

Annan, “Hula’da çocuk, kadın ve erkeklerin katledilmesi korkunç bir suç. En kötüsü, Hula’daki olaylar yaşanan zulmün yalnızca biri” diye konuştu.

Kofi Annan ayrıca Suriye’deki şiddet olaylarının bölgeye yayılabileceği uyarısında bulundu. Katar Başbakanı Şeyh Hamid bin Casim el Thani de Annan’ın kaygılarına destek verdi, hiçbir bölge ülkesinin Suriye’de kötüleşen durumdan muaf olmadığını söyledi. El Thani, Arap Birliği’nin Suriye halkının talepleri yönünde çaba göstereceğini sözlerine ekledi.

Arap Birliği, Birleşmiş Milletler’den Suriye’de bulundurduğu 300 silahsız gözlemciyi çekmesi ve çatışmaları önlemek üzerine ülkeye Barış Gücü askeri yerleştirmesi çağrısında bulundu. Ancak çatışmalar çoktan yayılmış durumda.

Cuma günü çatışmalar Suriye sınırını aşarak Lübnan’ın Trablus kentine sıçradı. Lübnanlı yetkililer, Babel Tebbane ve Cebel Muhsin’de Esad yanlılarıyla isyancılara destek veren milisler arasında çatışma çıktığını, aralarında sivillerin de bulunduğu en az yedi kişinin öldüğünü, 30’dan fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

Öte yandan Suriye’nin Humus ilinde de çatışmalar devam ediyor. İnternet’e konan amatör bir video, Suriye ordusunun Babel Sebaa’yı topçu ateşine tuttuğunu gösteriyor. Bir başka video ise Erbin’de BM gözlemcilerine eşlik eden Suriye askerlerini hedef alan bir bombalı saldırının görüntülerine yer veriyor.

Bu arada Suriye’ye dış müdahale çağrıları da artıyor.

XS
SM
MD
LG