Erişilebilirlik

Erzurum'da Gergin Saatler


HDP’nin bugün Erzurum’daki mitingi protestolara sahne oldu. Mitingin yakınlarındaki caddede toplanan milliyetçi göstericiler sloganlarla protesto gösterisi yaptı ve birkaç HDP’liyi dövdü. Göstericilerin dağılmaması üzerine polis, TOMA, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti

HDP’nin bugün Erzurum’da düzenlediği miting protesto gösterilerine sahne oldu. Sabah erken saatlerden itibaren mitingin yakınlarındaki caddede toplanan milliyetçi göstericiler sloganlarla mitingi protesto etti ve birkaç HDP’liyi dövdü. Göstericilerin dağılmaması üzerine polis, TOMA, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Demirtaş gösteriden cumhurbaşkanı ve hükümeti sorumlu tuttu.

Dadaşlar diyarı olarak bilinen Erzurum, Türkiye’nin en milliyetçi kentlerinden biri. 2002’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tulum çıkardığı (7 milletvekilinin tümünü kazandı), Erzurum, 2007 ve 2011 seçimlerinde bir MHP geri kalanı beş AKP vekilini Ankara’ya gönderdi. İktidar partisi bu seçimde eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın birinci sıra adaylığıyla Erzurumluların oyların büyük çoğunluğunu almak istiyor. Ancak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden beri il genelinde Halkların Demokratik Partisi’nin ciddi bir artış gösterdiği gözlemleniyor.

HDP, barajı aşarsa Erzurum’dan vekil çıkarabilir

Tekman, Karaçoban ve Karayazı ilçelerinde oyların büyük çoğunluğunu toplayan Selahattin Demirtaş, Hınıs ilçesinde de Erdoğan’dan sonra en çok destek gören aday oldu ve kent genelinde toplam 47 bin oy aldı. Bu oy 2011 seçimlerine göre, bir milletvekili çıkarmak için yeterli görünüyor. Ancak HDP’nin muhafazakar bir aileden gelen başörtülü bir kadın adayı, Erzurum’dan birinci sıraya koyması oylarda bir miktar daha artış sağlamasını mümkün kılabilir.

İşte bu nedenlerden ötürü, Erzurum il merkezinde HDP’ye yönelik tepki artıyor. O nedenle bugün (4 Haziran) HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın İstasyon Meydanı’nda yapacağı miting öncesi yüzlerce milliyetçi gösterici, alanının yakınlarında toplandı. Ellerinde Türk bayrakları ve seyrek olsa da üç hilalli bayraklar taşıyan göstericiler, mitingin iptal edilmesini istiyorlardı.

Çevreden de takviye güvenlik gücü getiren Erzurum Emniyet Müdürlüğü İstasyon Meydanı’nın çevresinde polis ve jandarma barikatları kurdurdu. Ama göstericiler bunları bir biçimde aşarak HDP’lilerin bulunduğu alanın yüz metre yakınına kadar ulaşmayı başardı. Bu arada öfkeli kalabalığın en az dört kez münferit olarak miting alanına giden HDP’lilere saldırdığı gözlendi.

Gösterilere yaklaşık bin kişi katıldı

Polis müdahalesinin ardından bu kez kalabalığın tepkisi polise yöneldi. Ardından da yaklaşık üç saat devam eden biber gazı ve basınçlı su kullanılan müdahaleler başladı. Ancak polis bir türlü göstericileri miting alanından birkaç yüz metre uzaklaştırmayı başaramadı. Göstericiler, ‘Erzurum Türktür Türk kalacak’, ‘HDP dışarı’ sloganları attı ve ‘ya Allah Bismillah Allahuekber’ diyerek tekbir getirdi. Gösterinin hemen yanındaki binanın çatısından dev bir Türk bayrağı sarkıtan bir başka grup da aşağıdakilere destek verdi.

Birkaç defa polis barikatını aşarak miting alanının eşiğine kadar gelen bazı göstericiler ise polisin şiddetli müdahalesiyle engellendi.

Demirtaş: Provokasyona gelmeyin ve sandık başlarını terk etmeyin

Protesto gösterileri sürerken kürsüye çıkan HDP lideri Selahattin Demirtaş, kendi kitlesini tahriklere kapılmamaları konusunda uyardı.

Küçük bir grubun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet üyelerinin partisini hedef göstermesinden vazife çıkardığını söyleyen Demirtaş, ‘yaptıkları provokasyonlara bakıp moralinizi bozmayın. Erzurum'daki kardeşlerimize "HDP barış içindir" diyeceksiniz. 7 Haziran'da sandıktan Türkiye'nin barışı, özgür geleceği çıkacak’ dedi.

Demirtaş ayrıca partililere 7 Haziran akşamıyla ilgili de mesaj verdi.

HDP Eş Başkanı, ‘anketlerde bizi barajı aştı gibi gösteriyorlar. Ancak bu bizi rehavete düşürmemeli. Asla sandık başlarından ayrılmayın. 7 Haziran akşamı sonuç ne olursa olsun sandık başlarını bırakmayın o gün kesinlikle kutlama yapmayacağız’ dedi.

Mitinge gelmeden önce Bingöl’de öldürülen HDP’nin propaganda minibüsü şoförü Hamdullah Öge’nin ailesine taziye ziyaretinde bulunduğunu belirten Demirtaş, olası seçim zaferini Öge’ye armağan edeceklerini ifade etti.

Mitingin sonunda HDP flamaları yakıldı

HDP Eş Başkanı, ‘seçim minibüsümüzü kullanan emekçi arkadaşımız dün Bingöl'de 30'dan fazla kurşunla infaz edildi. Bizi hedef gösterdikleri zaman birileri de kendine bu cinayetleri görev belliyor. Ben buradan ölen Hamdullah kardeşime sesleniyorum. Allah senden razı olsun. Biz, son nefesine kadar bizim için çalışan insanlarımıza layık olacağız’ diye konuştu.

Demirtaş’ın konuşmasının ardından HDP’liler hızla alandan ayrılırken protestocu grup, yaklaşık yarım saat bekledikten sonra alanın yakınındaki HDP bayrak ve flamalarını yaktı.

Erzurum'da Gergin Saatler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:47 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG