Erişilebilirlik

Ertegün Kardeşlerin Cazla Irkçılığa Meydan Okuması Belgesel Oldu


Washington’daki Türk Büyükelçiliği rezidansı, kendi tarihini de anlatan bir caz belgeselinin prömiyerine ev sahipliği yaptı.

Everett House olarak da bilinen ve Türkiye’nin ikinci büyükelçisi Münir Ertegün’ün girişimleriyle 1930’larda satın alınan rezidansın tarihi caz geceleri, Ümran Safter’in ''Leave The Door Open'' (Kapıyı Açık Bırak) belgeselinde yeniden hayat buldu.

Ertegün Kardeşler Irkçılığa Müzikle Meydan Okudu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Belgesel büyükelçi Münir Ertegün’ün oğulları Ahmet ve Nesuhi Ertegün’ün, Amerika’nın en ünlü plak şirketi Atlantic Records’ı kurmalarının temelinde de bu caz geceleri vardı.

Ancak belgesel Ertegün kardeşlerin sadece caz sevgisini değil, Amerika’daki ırkçılığa karşı renk ayrımı gözetmeyen bu sevgi sayesinde müzik dünyasına kazandırdıkları siyah müzisyenleri de konu alıyor.

DC Bağımsız Film Festivali kapsamında dünya prömiyerini yapan belgeselin yönetmeni Ümran Safter, Corona virüsü salgınına rağmen filmi tamamlamayı başardı.

Ümran Safter Ertegün ailesine yakın olan ve Atlantic firmasından isimlerin yanı sıra, Washington ve caz üzerine araştırmalar yapan ya da rezidans binasının tarihi üzerine kitap yazan isimlere de ulaşmış. Anlatımı destekleyen tarihi görüntüler de belgeselin en etkileyici yönlerinden biri.

Geçen Ekim ayında hayatını kaybeden Ahmet ve Nesuhi Ertegün’ün kızkardeşleri Selma Ertegün Göksel, belgeselin en büyük destekçilerinden biri olmuş.

''Leave The Door Open'', Nisan ayı sonunda Dallas’ta Amerika Film Festivali’nde gösterilecek. Ancak Safter, belgeselini daha fazla Amerikalı izleyiciyle buluşturmayı planlıyor.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de Ahmet ve Nesuhi Ertegün kardeşlerin anısına, caz konserleri düzenliyor.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

XS
SM
MD
LG