Erişilebilirlik

Eroğlu: 'Yılsonuna Kadar Kıbrıs Görüşmeleri Anlaşmayla Sonuçlanmalı'


Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yıl sonuna kadar görüşmelerin anlaşmayla sonuçlandırılması gerektiğini söyledi.

New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la görüşen Eroğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmenin çok iyi geçtiğini ve adada yıl sonuna kadar anlaşmaya ulaşma beklentisinin sürdüğünü belirtti.

Tarafların mülkiyet konusunu görüştüklerini belirten Eroğlu, mülkiyet başlığı görüşülürken başka başlıkların buna karıştırılmaması gerektiği yolundaki görüşlerini Genel Sekreter'e aktardıklarını bildirdi. Derviş Eroğlu, bir başlığı bitirdikten sonra bir başka başlığa geçmenin daha yararlı olacağını kaydetti.

Eroğlu, ''İzolasyonların kaldırılması, Kıbrıs Türk halkında beliren güvensizliği ortadan kaldıracağı gibi, Rumlar'ın da bir anlaşmaya daha fazla eğilmesini sağlayacak. Bunu da Genel Sekreter'e söyledik'' dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Türkçe yaptığı açıklamalar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ tarafından İngilizceye çevrildi.

Bu arada BM kulislerinde Eroğlu'nun Genel Sekreter Ban'a, New York'ta Eylül ayında BM Genel Kurulu döneminde Rum Cumburbaşkanı Dimitris Hristofyas'ın da katılımıyla ''üçlü bir zirve'' düzenlemeyi önerdiği bildirildi.

XS
SM
MD
LG