Erişilebilirlik

Ermenistan Türkiye'yle Protokolleri Dondurdu


Ermenistan Türkiye'yle Protokolleri Dondurdu

Ermenistan Cumhurbaşkanı, Türkiye ile protokollleri onaylamayı askıya aldıklarını bildirdi. Serj Sarkisyan, televizyonda yaptığı konuşmada Ermenistan’ın ancak, Türkiye’nin normalleşme sürecine yeniden katılmaya hazır olduğu konusunda emin olduktan sonra ileri adım atacağını belirtti.

Sarkisyan’ın açıklamasını reddeden Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin protokollere bağlı olduğunu defalarca vurguladığını söyledi.

Ermenistan hükümeti daha önce “Türkiye prokotolleri onaylama sürecini şartsız devam ettirmeye hazır olana kadar, sürecin askıya alındığını açıklamıştı.

Haberlere göre, Ermenistan, Türkiye’nin, ilişkileri normalleştirmeyi Karabağ sorununun çözümüne bağlamasına karşı çıkıyor.

Ermenistan Türkiye'yle Protokolleri Dondurdu
Ermenistan Türkiye'yle Protokolleri Dondurdu

Pelosi: 'Soykırım Kabul Edilinceye Kadar Bize Rahat Yok'

Öte yandan Amerikan Temsilciler Meclisi’ne bağlı binalardan Cannon House, Ermeniler tarafından 1915 yılı olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan öncesinde bir anma törenine ev sahipliği yaptı. Törende konuşan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Amerikan hükümeti soykırımı daha yüksek sesle ilan edene kadar bize rahat yok," dedi.

Konuşmasında Ermeni Tasarısı’na destek verdiğini sık sık yineleyen Pelosi, ancak tasarının bu yıl Genel Kurul gündemine getirilip getirilmeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı.

XS
SM
MD
LG