Erişilebilirlik

Ermenistan Seçimine Yarım Not


Partisi parlamentoda çoğunluğu elde eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serkizyan eşi ile seçim zaferini kutlarken

Uluslararası gözlemciler Ermenistan seçimlerini barışçı ve rekabete açık olduğu için övdü ancak bazı ihllallerin meşrluğuna gölge düşürdüğünü bildirdi. Gözlemciler, seçmenlere baskı yapılmasını ve şikayet mekanizmasının yetersizliğini örnek gösterdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü, Ermenistan’ın açık ve barışçı bir seçim kampanyası gerçekleştirdiği için övgü hak ettiğini ancak bazı usulsüzlükleri önleme ve düzeltme yollarını sağlayamadığını açıkladı.

Ermenistan’da parlamento seçimleri, dört yıl önce polisle muhalefet yandaşları arasında kanlı çatışmalara sahne olan cumhurbaşkanlığı seçiminin aksine olaysız geçti.

Resmi sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Serj Serkizyan’ın Cumhuriyetçi Partisi oyların yüzde 44’ünü alarak tekbaşına hükümet kuracak çoğunluğu elde etti. Koalisyon ortağı Müreffeh Ermenistan da oyların yaklaşık yüzde 30’unu toplayarak ikinci sırayı aldı.

Eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyon’un lideri olduğu muhalefetteki Ermenistan Ulusal Kongresi iki partiyi çok geriden izleyerek üçüncü geldi.

Seçim kampanyasında işsizlik, yoksulluk ve Ermenistan’ın komşuları Türkiye ve Azerbaycan ile yıllardır süren uyuşmazlıkları başlıca konular oldu.

Oy verme işlemi sırasında 2008 yılındaki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan kanlı olaylar tekrarlanmadı.

XS
SM
MD
LG