Erişilebilirlik

Azerbaycan Kısmi Seferberlik İlan Etti


Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar sürerken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkede kısmi seferberlik ilanı anlamına gelen kararı imzaladı.

Buna göre daha önceden askeri görev almaları belirlenmiş olan kişiler seferberlik kapsamında askere alınacaklar.

Öte yandan iki ülke güçleri arasında süren çatışmalarda en az 21 kişinin hayatını kaybettiği yüzlerce kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Taraflar birbirlerini ağır silahlar kullanmakla suçluyorlar. Rus Interfax Haber Ajansı, çatışmalar neticesinde Ermenistan tarafında en az 200 kişinin yaralandığını duyurdu.

Azerbaycan tarafından da 15 askerin hayatını kaybettiği buna karşın bazı köylerde denetimin ele geçirildiği belirtiliyor.

Çin'den ve Rusya’dan tansiyonun düşürülmesine yönelik uyarılar gelirken ABD Başkanı Donald Trump da konuyu yakından takip ettiklerini, bölgede iyi ilişkileri olduğunu söyledi ve “Çatışmaları durdurabilecek miyiz? Göreceğiz” dedi.

Ermenistan'dan Türkiye'ye suçlama

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin cephede Azerbaycan ordusuna doğrudan destek verdiği ve Türk askeri uzmanlarının cephede Azeri ordusuyla birlikte Ermenistan'a karşı çarpıştığı iddia edildi. Azerbaycan, bu iddiaları yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Ermenistan’ın Moskova Büyükelçisi de Türkiye’ye yönelik bir suçlamada bulundu. Büyükelçi, Türkiye’nin Suriye’de 4 bin savaşcıyı Azerbaycan’a destek için bölgeye gönderdiğini söyledi. Bakü yönetimiyse bu iddiayı yalanladı.

Bölgedeki gelişmeler üzerine dün Twitter hesabından bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’a destek vermiş ve Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu dile getirmişti.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginlik Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana devam ediyor. Taraflar arasında imzalanmış ateşkese rağmen yıllar içerisinde bölgede zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG