Erişilebilirlik

Ermeni Soykırımı İsrail Parlamentosunda


İsrail parlamentosu Salı günü, Türkiye ile ilişkileri daha da gerginleştirecek Ermeni Soykırımı’nı tanıma tasarısını tartıştı.
İsrail dahil birçok ülkenin hükümetleri Ankara’yı kızdırmamak için soykırım konusunu gündeme getirmekten kaçınıyordu. Ancak Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olmasından ve özellikle 9 Türk’ün öldüğü Mavi Marmara baskınından sonra iyice bozuldu.
İsrail Çevre Bakanı Gilad Erdan parlamento oturumunda İsrail’in Ermeni soykırımını tanıması gerektiğini savundu. Ancak parlamento başkanı Reuven Rivlin soykırım tartışmasının modern Türkiye’yi hedef almadığını vurguladı.
Parlamentonun Salı günkü oturumunda oylama yapılmadı.
Siyasi uzman ve yazar Leon Hadar Amerika’nın Sesi’ne, daha önce Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili girişimlerde isteksiz davranan birçok İsrailli milletvekilinin şimdi Türkiye’yi zorlamak için konuyu gündeme getirmek istediklerini açıkladı.
Hem sağ hem sol partilerde bu konuda güçlü bir destek oluştuğunu belirten Hadar, sağın Türkiye’ye Filistin sorunundaki tutumu nedeniyle kızdığını, solun ise öteden beri Ermeni konusunu gündeme getirmek istediğini ancak hükümet tarafından önlendiğini belirtti. Hadar’a göre İsrail kamuoyunda Türkiye’nin kınanması konusunda güçlü bir destek var.
Hadar, trajik olayların soykırım olarak tanınmasının Ermeni davasını güçlendireceğini ancak İsrail’in Türkiye ile ilişkilerini daha da gerginleştireceği uyarısında bulunuyor.
İsrail hükümetinin hala Türkiye ile bir tür uzlaşma kapısını açık tutmak istediğini belirten Hadar, soykırım konusunu gündeme getirmekle birlikte ya oylamayı bir süre erteleyeceklerini ya da askıda tutacaklarını söylüyor.
Bugüne kadar 20’yi aşkın ülke Ermeni soykırımını tanıdı. Ama bunların arasında İsrail ve Amerika yok.
XS
SM
MD
LG