Erişilebilirlik

Erken Eğitim Programları Mercek Altında


Erken Eğitim Programları Mercek Altında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00
Hükümetin finanse ettiği bazı programlar yoksullara gerçekten yardım mı ediyor yoksa onları hükümete daha da bağımlı hale mi getiriyor? İşte bu soru, bugünlerde gündeme gelen tartışmalardan biri. Bazı muhafazakarların, dar gelirli ailelerin çocuklarına sunulan anaokulu programının hükümetin kapanması yüzünden durdurulmasını kriz olarak değil, tam tersine fırsat olarak gördüklerini söylemesi tepkiye yolaçtı.

Hükümetin finanse ettiği Head Start adlı okul öncesi eğitim programı bir milyondan fazla yoksul çocuğa yemek, tıbbi yardım ve eğitim imkanı sunuyor.

Hükümetin kapanması Head Start’ı da etkiledi. Eğitim programı birçok eyalette durduruldu ya da kısıtlandı.

Ulusal Kadın Hukuk Merkezi’nden Helen Blank, hükümetin kapanmasından en çok yardıma ihtiyacı olanların etkilendiğini söylüyor: ”Birçok araştırma, düşük gelirli ailelerin çocuklarının derslerinde ve hayatta başarılı olmasında Head Start gibi anaokulu programlarının büyük rol oynadığını gösteriyor. En yoksul küçük çocukların eğitim almasını engellemenin hiçbir anlamı yok.”

Heritage Vakfı’ndan muhafazakar eğitim uzmanı Lindsey Burke ise Head Start programının yararlarının abartıldığını, hükümetin kapanmasının, her yıl çocuk başına 8 bin dolara malolan bu programda reform yapmak için iyi bir fırsat olduğunu söylüyor: ”48 yıldır yoksul çocuklara okul öncesi eğitim veren Head Start programının başarısız olduğunu görüyoruz. Birçok kanıt hükümetin Head Start gibi programları finanse etmek yerine çocuklara doğrudan yatırım yapması gerektiğini gösteriyor.”

Lindsey Burke, Head Start programına 10 milyon dolar bağışta bulunan John ve Laura Arnold çiftinin ve bazı eyalet yönetimlerinin okul öncesi eğitimdeki mali boşlukları doldurma çabasının bu programların nasıl daha iyi finanse edileceğini gösterdiğini söylüyor: ”Eyaletler Head Start programları için aldıkları fonları daha verimli bir biçimde harcayabilir. Yoksul çocukların ailelerine istedikleri okulu seçme olanağı verilmeli. Böyle aileler bu fonları nasıl harcayacaklarına kendileri karar vermeli. Bu çocuklar sadece hükümetin programlarına katılmak zorunda bırakılmamalı.”

Ancak Head Start programını savunanlara göre hükümetin kapanmasını reform fırsatı olarak görmek, mantıklı değil: ”Head Start programını ve okulları güçlendirmenin birçok yolu var. Bunun tartışması birçok şekilde yapılabilir. Ancak okulları kapatıp çocukları sokağa atmak, reform yapmak için iyi bir yöntem değil.”
XS
SM
MD
LG