Erişilebilirlik

Erken Doğumla Mücadele Mümkün mü?


Erken Doğumla Mücadele Mümkün mü?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00
Her yıl dünyada prematüre doğan 15 milyon bebeğe dikkat çekmek için küresel bir kampanya başlatılıyor. Bazı tıbbi sebepleri bilinse de, henüz eldeki veriler, erken doğdukları için bebekleri ölümden ya da sakat kalmakan kurtarabilecek düzeyde değil.

Henry Raak, yaşıtları gibi hareketli üç yaşında bir çocuk. Abisi Oliver ve babası Paul ile oynamayı seviyor.

Annesi Sara’nın hikayeler okumasını da seviyor.

Üç yıl önce Henry hayata tutunmaya çabalayan minik bir bebekti. Henry yaşama tutunabildi ama kendisi gibi prematüre doğan Bennett ismindeki küçük kardeşi tutunamadı. Annesi Sara bunun “hiç unutamadıkları birşey olduğunu ve hergün düşündüklerini” söylüyor.

Erken doğumlar bebek ölümlerinin ve sakatlıklarının başlıca sebebi. 37 haftadan önce meydana gelen doğumlar, erken doğum (prematüre) olarak nitelendiriliyor. Araştırmalar, bebeğin anne rahminde ne kadar az süre geçirirse, yaşadığı takdirde , sağlık riskinin o kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Prematüre doğum beyin rahatsızlıklarının yanı sıra, görme, duyma ve solunum sisteminde sorunlara da yol açıyor.

Henry kronik akciğer hastası. Geçen baharda zatürre teşhisiyle hastaneye yatırılmış. Henry’nin annesi, rahatsızlığından dolayı kış mevsiminin hem Henry hem de onlar için çok zor geçtiğini belirtiyor.

Doktor Alan Guttmacher, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde erken doğum üzerine yapılan araştırmaları yönetiyor: “Erken doğuma yol açan sebeplerin birçoğu hakkında pek bir bilgimiz yok, o nedenle erken doğumla başarılı bir şekilde mücadele edemiyoruz.”

Erken doğumda genetik faktörler de rol oynayabiliyor. Tıpkı bu ailede olduğu gibi ama bunun yanında başka etkenlerde var. Erkeklerin erken doğma riski kızlara göre daha yüksek ancak kimse bunun nedenini bilmiyor. Erken doğuma çare bulabilmek için küresel sağlık organizasyonları araştırmalarını koordine etme kararı aldı: “Bu koordinasyon için en uygun zamanın şimdi olduğunu düşünüyoruz çünkü daha önce cevap bulamadığımız birçok soruya cevap üretebilecek bilimsel cihazlarımız var.”

March of Dimes adlı kuruluş bu koordinasyonda başı çekiyor. Doktor Edward McCabe kuruluşun araştırmalarından sorumlu: “Dünyada on beş milyon bebek erken doğuyor. Bunların bir milyonu ölümle sonuçlanacak. Bizler bunu değiştirmek istiyoruz.”

Sara Raak bu nedenle ümitli konuşuyor: “Bennett’e ne olduysa umarım bundan on yıl sonra bu tür durumları kolaylıkla tedavi edebilirler ve hiç kimse bu acıyı yaşamak zorunda kalmaz.”
XS
SM
MD
LG