Erişilebilirlik

Ergenekon Davasında 22 Müebbet Talebi


Ergenekon davasında yargılanan 275 sanıktan en az 22’si için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İstanbul Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş’un birlikte girdikleri duruşmada sundukları mütalaada müebbet hapsi istenenler arasında Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Albay Dursun Çiçek, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Orgeneral Nusret Taşdeler, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Orgeneral Şener Eruygur,emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile emekli Tümamiral Alaattin Sevim yer alıyor.

Bu sanıkların Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. maddesi uyarınca da cezalandırılmasını talep eden Pekgüzel, Yargıtay içtihatlarına göre bu sanıkların terör örgütü yöneticiliğinden cezalandırılmasına yer olmadığını kaydetti.

Perinçek, Özkan, Gürüz, Hilmioğlu için de müebbet istendi

Mütaalada ağırlaştırılmış müebbet hapisleri istenen diğer isimler ise İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, gazeteci Tuncay Özkan, CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, İnönü Üniversitesi eski rektörü Profesör Dr. Fatih Hilmioğlu, Profesör Erol Manisalı, İstanbul Üniversitesi eski rektörü Profesör Dr. Kemal Alemdaroğlui Eski YÖK Başkanı Profesör Kemal Gürüz, avukat Kemal Kerinçsiz ve Danıştay sanığı Alparslan Aslan oldu.

Danıştay saldırısının faili, tutuklu yargılanan Alparslan Aslan'ın, 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması da talep edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını okuyan Mehmet Ali Pekgüzel, idamla yargılanmaları istenen sanıkların Türk Ceza Kanunu’nun 312/1. Maddesini ihlal ettikleri yönünde görüş bildirdi.

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen bir başka siyasetçi ise CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün. Yargılama sonunda mahkemenin bu ceza talebini kabul etmesi halinde Aygün’ün milletvekilliği de düşecek.

Müebbet talebi TCK 312/1’den

TCK'nın 312/1. Maddesi, ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçunu düzenleyen maddenin ağırlıaştırılmış müebbet hapis.

Savcılar, ayrıca Ergenekon davası sanıklar Sedat Peker, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Bora Perinçek, Ali Yasak, Emin Şirin, Güler Kömürcü Öztürk ve Tanju Güvendiren'in de bulunduğu 96 sanığın TCK'nın 314/2'inci maddesi uyarınca ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'' suçundan ceza verilmesini talep etti.

TCK’nın 214/2. maddesi sanıkların 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları öngörüyor.

İbrahim Şahin’e akıl hastalığı indirimi

Eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’in de TCK 312/1. maddesine göre cezalandırılmasına göre cezalandırılması isteyen savcı, sanığın akıl sağlığına ilişkin problemler yaşaması nedeniyle cezasını 37,25 yıla indirilmesini talep etti.

Kaçakların dosyaları ayrıldı

Savcı Pekgüzel, 'Ergenekon'' davası kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı ve Turan Çömez'in dosyalarının ayrılması istedi.

Mehmet Ali Pekgüzel, mahkemeye sunduğu 2271 sayfalık esas hakkında mütalaasında, Ergegenekon “terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır'' ifadesine yer verdi. Pekgüzel duruşmada mütaalayı özetleyerek okudu.

Savcılık makamının mütalaasının açıkladığı Ergenekon davasının 281. duruşmasına CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hasan Iğsız ile Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 41 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 26 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Başbuğ: Suçlamalar trajikomik, savunma yapmayacağım

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “bu suçlama onuruma dokunuyor, suçlamalar trajikomik o yüzden savunma yapamayacağım” dedi.

Başbuğ’un sözlerini Erzurum Barosu Başkanı Faruk Terzioğlu kamuoyuna açıkladı. ANKA’ya konuşan Terzioğlu, Başbuğ’un ayrıca kendisine “ ben 26. Genelkurmay Başkanı’yım. Hayatımda hiç hukuksuz davranmadım. Demokrasiye bağlılığım ortadadır” dediğini de aktardı.

Mütaalayla ilgili henüz siyasi partilerden açıklama gelmedi.
XS
SM
MD
LG