Erişilebilirlik

Ergenekon Davasında Ceza Yağdı


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon davasında yargılanan 275 sanık hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve Danıştay suikasti zanlısı Alparslan Aslan’a iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cevası verdi. Gazeteci Tuncay Özkan, Emekli Albay Dursun Çiçek, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’te ağrılaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan diğer tutuklular oldu.

Başbuğ’a müebbet

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, Eski 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler'e, eski Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Türk Ortodoks Patrikhanesi eski basın sözcüsü Sevgi Erenerol, Türk Metal Sendikası eski başkanı Mustafa Özbek, Emekli Korgeneral Mehmet Eröz, Emekli albay Fikri Karadağ ve avukat Kemal Kerinçsiz ise müebbet hapse mahkum edildi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay, Odatv davası tutuklusu Yalçın Küçük 22 yıl 6 ay, yazdığı kitaplar tartışma konusu olan Ergün Poyraz 29 yıl 4 ay, JİTEM’i kurduğunu açıklayan Emekli Albay Arif Doğan 47 yıl 3 ay, Emekli albay Hasan Atilla Uğur 29 yıl 3 ay, Emekli Albay Mustafa Levent Göktaş 20 yıl 9 ay, Yarbay Mustafa Dönmez 49 yıl 2 ay, Emniyet Müdürlüğü Organize Şube eski müdürü Adil Serdar Saçan 14 yıl, Akın Birdal suikastinin azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay 12 yıl, Drej Ali olarak bilinen yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden Ali Yasak 6 yıl 3 ay, yine yeraltı dünyasının ünlü ismi Sedat Peker 10 yıl, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem 20 yıl 3 ay hapse çarptırıldı.

16 sanık tahliye edildi 11 sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz 13 yıl 11 ay, İstanbul Eski Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu 23 yıl, Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu 15 yıl 8 ay, Eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran 10 yıl Eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Ferit Bernay 10 yıl hapse mahkum edildi.

CHP Zonguldak milletvekili Mehmet Haberal, Genelkurmay Hukuk İşleri Müdürü Hıfzı Çubuklu, İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Perinçek, Danıştay davası sanığı ve gizli tanığı Osman Yıldırım, Balyoz davası tutuklusu Eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Emekli Korgeneral İbrahim Hakkı Pekin’in aralarından bulunan 16 sanık ise kimi infaz süresini tamamladığı için kimi ise kaçma şüphesi olmadığı gerekçesiyle tahliye edildi.

Mahkeme, İstanbul Üniversitesi eski rektörü Kemal Alemdaroğlu, Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, MGK eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, Yurt gazetesi genel yayın yönetmeni Merdan Yanardağ ve halen Oda TV davasından tutuklu Yalçın Küçük’ün de aralarında bulunduğu 11 sanık hakkında ise yakalama kararı çıkardı.

Mahkeme salonu dışında gerilim vardı

Mahkeme salonunda bu kararlar verilirken dışarıda ise geniş güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik güçleri sabah erken saatlerde ailelerin mahkeme salonuna girmesini engellese de daha sonra CHP milletvekillerinin araya girmesiyle bu sorun aşıldı. Sarı basın kartı olmayan gazetecilerin de salona girmesine izin verilmedi.

Polis, avukatlardan salona girmeden ayakkabılarını çıkarması istedi. Avukatlar bu uygulamayı protesto ederken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal mahkeme başkanıyla görüşerek bu sorunu giderdiler.

Polis, izleyicilerin mahkeme salonuna yaklaşmasını engellemek için TEM Yolu Silivri sapağından itibarek çeşitli noktalarda barikatlar kurdu. Bu engellemeyi tarlalardan aşarak Silivri’ye ulaşmaya çalışanlara ise biber gazıyla müdahale edildi.
XS
SM
MD
LG