Erişilebilirlik

Erdoğan’ın Atina Ziyaretine Lozan Tartışması Damga Vurdu


60 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez bir Türk cumhurbaşkanı Yunanistan’ı resmen ziyaret ediyor. Tarihi ziyarete iki ülke tarihinin en önemli anlaşmalarından biri olan Lozan’a dair anlaşmazlık damgasını vurdu.

Erdoğan’ın Atina Ziyaretine Lozan Tartışması Damga Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Ziyaret çerçevesindeki ikili görüşmeleri öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos basının karşısına çıkarak açıklama yaptı. Konuşmasında Lozan Antlaşması’nın güncellenmesi gerektiği yolundaki görüşünü yineleyen Erdoğan’a Atina’dan yine bu ifadelerin kaygı yarattığı yanıtı geldi.

Batı Trakya Türkleri’nin durumunu değerlendiren Erdoğan, Yunan hükümetinin yaklaşımını şu sözlerle eleştirdi: "Lozan'da buradaki Türkler’le ilgili ‘Müslüman azınlık’ ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz, doğrudur, ama AİHM'de ‘Türk’ ifadesi geçmektedir. Bu kararlarıyla da orada vardır. Oradaki insanların yaşam koşullarının ne durumda olduğunu değerlendirme noktasında buraya iyice bir göz atmak lazım. Batı Trakya'daki Müslümanlar inançlarını yaşayabiliyorlar mı? Batı Trakya’da yaşayan Müslümanlar’ı bugün seçtikleri değil ama atanan bir başmüftü ile yönetilme gayretleri var."

“94 yılda çok şey değişti”

1923’te yapılan Lozan Antlaşması’nın güncellenmesinin sadece Türk azınlık değil, Yunan tarafının da yararına olacağını kaydeden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "94 yıl önce yapılan bir anlaşma. Sadece Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan bir anlaşma değil. Bu anlaşmanın 11 taraf ülkesi vardır. Düşünün ki Japonya bile var. Hepsini kapsayan bir anlaşmayı konuşuyoruz. 94 yıl içerisinde dünya yeniden inşa ediliyor. Türkiye ile Yunanistan arasında bu arada birçok şey değişti."

Pavlopulos: “Anlaşmayı değiştirme kavramını kullanmıyoruz”

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos ise Erdoğan’ın bu eleştirilerine, ”Varolan sözleşmeye yeni anlam içeren bir metin ekleyebiliriz ancak bir antlaşmayı gözden geçirme ya da değiştirme gibi bir kavramı kullanmıyoruz. Büyük bir samimiyetle bunu anlamanızı arzu ediyorum" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina ziyareti öncesinde bir Yunan televizyonuna verdiği mülakatta, Lozan Antlaşması’nın güncellenmesi gerektiği mesajını tekrarlamış, Atina ise bu açıklamayı ‘kaygı verici’ olarak nitelemişti.

Çipras: "Anlaşmanın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Perşembe günü başlayan ve Cuma günü sona erecek Yunanistan ziyaretinde bir sonraki görüşmesi Başbakan Aleksis Çipras’laydı. Görüşme sonrasında yapılan ortak basın açıklamasında Çipras’ın gündeminde yine Lozan tartışması vardı. Yunan başbakan, Erdoğan’ın anlaşmanın güncelleşmesi gerektiği mesajına “Bu anlaşmanın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz. Bunu açık ve net söylüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ile açık ve net bir şekilde konuştuk” yanıtını verdi. Çipras, Yunanistan’ın anlaşmanın yeniden yapılanmasını değil, doğru şekilde uygulanmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı Trakya Türkleri’nin durumuyla ilgili eleştirilerine de “Bizim hükümetimiz Yunanistan vatandaşı Müslümanlar’la ilgili son derece hassas davranmaktadır ve yine aynı hassasiyeti azınlıklar için de göstermektedir. Bu konularla ilgili ve azınlıkların yaşam standardının yükseltilmesi konusunda daha fazla adımlar atılması gerektiğine de katılıyorum. Ancak Yunanistan’daki Yunan vatandaşları ile ilgili reformlar başka ülkeleri ilgilendiren konular değil” yanıtını verdi.

Erdoğan sekiz askerin teslim edilmesini istedi

Erdoğan Sekiz Askerin Teslim Edilmesini İstedi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

Erdoğan ayrıca “FETÖ soruşturması” dahilinde aranan ve geçen yıl Temmuz ayında düzenlenen başarısız darbe girişiminin ardından Yunanistan’dan sığınma talep eden sekiz Türk askerin de teslim edilmesini istedi. Ankara’nın daha önce de bildirdiği bu istek, Yunan mahkemeleri tarafından bu kişilerin adil yargılanmayacakları gerekçesiyle reddedilmişti.

Kürtler’den gösteri

Kürtler’den Gösteri
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

​Erdoğan’ın ziyareti Atina’da protesto gösterilerine de neden oldu. Yüz kadar Kürt göstericiden bazıları Erdoğan resimlerini ateşe verirken bazıları da diktatör yazılı posterler taşıdı.

XS
SM
MD
LG