Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Yeni Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Huber Köşkü’nde video konferans aracılığıyla düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, hafta sonu yeniden sokağa çıkma yasağının uygulanacağını söyledi. Erdoğan, IMF programı başta olmak üzere, ülkeyi minnet altına sokacak hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceklerini ekledi.

Sokağa çıkma yasağına devam

Geçen hafta sonu aniden ilan edilen ve insanların marketlere akın etmesine neden olan sokağa çıkma yasağına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasakların süreceğini söyledi. Erdoğan, "Salgınla mücadele kapsamında hafta sonları sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldık. Yasağın açıklandığı ilk saatlerde kimi yerlerde yaşanan gereksiz kargaşanın bir daha tekrar etmemesi için gereken tedbirleri alacağız. Amacımız, hafta sonu güzel havanın cazibesine kapılıp sokakları, parkları, piknik alanlarını, sahilleri dolduracak milyonlarca vatandaşı virüs tehlikesinden korumaktı. 17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00'ten 19 Nisan Pazar gecesi saat 24.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden duyurmak istiyorum." dedi.

İçişleri Bakanı Soylu'nun istifası

Erdoğan’ın gündeminde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifası da vardı. Erdoğan, "İstifasını kabul etmeyerek, kendisinden görevini sürdürmesini istedim. Terörle mücadele, tabii afetler sonrası yürütülen çalışmalar ve son olarak koronavirüs salgınında kamu güvenliğini sağlamadaki başarılarına yakinen şahit olduğumuz Bakanımız, görevine devam ediyor" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin Corona virüsüyle mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek, dünyayı adeta pençesine alan bu salgının sağlık, gıda ve güvenlik başta olmak üzere pek çok alandaki etkilerini yakından takip ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin hastaların tespitinden tedavisine kadar her konuda iyi durumda bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin hastane, yoğun bakım yatağı, doktor ve yardımcı personel, malzeme, araç, gereç, ilaç gibi hususlarda hiçbir eksiğin olmadığını kaydetti.

‘‘32 milyon kişiye maske mesajı gitti’

Vatandaşların bireysel sağlık ve temizlik malzemesi tedarikinde de sıkıntı yaşamadıklarına, ücretsiz maske dağıtımını çeşitli kanallardan sürdürdüklerine dikkat çeken Erdoğan, "Elbette Türkiye gibi 83 milyonluk bir ülkede böylesine büyük hizmetleri yürütmek kolay değildir. Mutlaka aksaklıklar oluyordur. Burada önemli olan aksaklığın, yokluktan kaynaklanmamasıdır. Var olanı bölüşmek, var olanı dağıtmak, küçük gecikmelerle de olsa mümkündür. Pek çok ülkede maske gibi en basit ürünlerin, bırakınız tüm vatandaşlara dağıtımını, sağlık personeli için dahi temininde zorluk çekiliyor. Her vatandaşımıza ücretsiz maske dağıtımı uygulamamız sürüyor. Eczanelerden alınabilecek maskeler için bugüne kadar 32 milyon vatandaşımıza, Sağlık Bakanlığı’nın doğrulama kodunun yer aldığı mesaj gitmiştir. Bu rakam perşembe gününe kadar 39 milyona çıkacak." diye konuştu.

Erdoğan, salgınla mücadeleye dair bazı rakamları da paylaşarak "81 ilimize yayılmış olan 1518 hastanemizde 100 bini tek kişilik olmak üzere, 240 bin yatağa sahibiz. Yoğun bakım yatağı sayımız da 40 bini buluyor. Örneğin, Avrupa'da her 100 bin nüfusa düşen yoğun bakım yatağı sayısı 12'nin altındayken, ülkemizde bu rakam 50'ye yakındır. Avrupa'nın en fazla yoğun bakım yatağına sahip ülkesi Almanya'da bile bu rakam 30'u bulmuyor" dedi.

Hadımköy ve Derince'de yeni hastaneler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta açıkladığı 45 gün içinde yapılması planlanan Yeşilköy ve Sancaktepe'de biner yataklı iki hastanenin kurulma çalışmalarına başladıklarını söyleyerek, ayrıca Hadımköy'de 100, Derince'de 250 yataklı yeni hastaneler kurulacağını sözlerine ekledi.

Erdoğan, inşası tamamlanan ve toplam yatak kapasitesi 2 bin 862 olan Başakşehir Şehir Hastanesi'nin ilk kısmını 20 Nisan'da, ikinci kısmının 15 Mayıs'ta hizmete açılacağını, sadece bu hastanenin yoğun bakım yatağı sayısının 456 olduğunu söyledi.

Marmara Üniversitesine bağlı Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de 536 yatağı ile hasta kabulüne başladığını dile getiren Erdoğan, "Günlük ve toplam test sayısında dünya sıralamasında en başlardaki grupta yer alıyoruz. Testte günlük olarak 34 bin 456'ya ulaşırken, toplamda ise 410 binin üzerine çıktık" şeklinde konuştu.

Yardımlar 1 milyar 612 milyona ulaştı

Erdoğan, ekonomik önlemlere de değinerek, IMF programı başta olmak üzere, ülkeyi minnet altına sokacak hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceklerini söyledi. Milli Dayanışma Kampanyası'na şu ana kadar yapılan bağış tutarının 1 milyar 612 milyon lira olduğunu ifade eden Erdoğan, "Kredi Garanti Fonu destekli işe devam finansmanı için yapılan başvurular 66 bini aştı. Hazine arazilerinden ekilebilir olanları tarıma kazandırmak için ilgili kuruluşlarımız hazırlıklara başladı" diye konuştu.

XS
SM
MD
LG