Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Soykırım Tepkisi: ‘Delikanlı Olun Ciğerimi Yiyin’


Türkiye’de Ermeni soykırım tasarısını meclisten geçiren Almanya Parlamentosu’na yönelik tepkiler sürüyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’ya ve kendisine “engellemek için elimden geleni yapanı yapacağım” sözünü verdiğini söylediği Almanya Başbakanı Angela Merkel’e adeta ateş püskürüyor.

Afrika seyahatinden İstanbul’a dönen Cumhurbaşkanı, bugün ayağının tozuyla katıldığı iki etkinlikte de sözü soykırım yasasının onaylanmasına getirdi ve Suriyeli sığınmacıların Avrupa’ya göçünün engellenmesi konusunda işbirliği yaptığı Almanya’ya gözdağı verdi.

“Ermeni soykırımıyla tehdit edenlerin arkasında milyonlarca masumun kanı var”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan, “Ya gündemimizdeki meseleleri hakkaniyetli şekilde çözüme kavuştururuz. Ya da Türkiye, Avrupa'nın sorunlarının önünde bir set olmaktan çıkar; sizi dertlerinizle baş başa bırakırız. Bizim geçmişimizle ilgili utanacağımız hiçbir meselemiz yoktur. Ama ülkemizi sık sık Ermeni soykırımı tasarılarıyla tehdit eden devletlerin her birinin arkasında milyonlarca masumun kanı ve vebali vardır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, “milyonlarca masumun kanı ve vebali”nden en azından Almanya bağlamında ne kaset ettiğini de ifade etti. Erdoğan, 20. Yüzyılın başında Alman İmparatorluğu’nun yaptığı Namibya katliamının gözden geçirilmesini ve holokostun yeniden tanımlanmasını istedi.

“Birinci Dünya Savaşı’nda asayişi sağlamak amacıyla bir takım tedbirler alınmıştır”

Cumhurbaşkanı, Osmanlı Ermenilerinin 1915’te yaşadıklarının bir asayiş konusu olduğu yineledi.

“Tüm dünyaya sesleniyorum. Beğenirler beğenmezler. Bizim Ermeni meselesindeki tavrımız en başından beri nettir. Biz soykırımın ithamını asla kabul etmiyoruz. Birinci Dünya Savaşı şartlarında, ülkemizin dört bir yandan kuşatma altına alındığı bir dönemde, elbette Anadolu’da asayişi sağlamak amacıyla bir takım tedbirler alınmıştır.”

“Hassasiyet göstermemiş olsak 50 bin Ermenistan vatandaşını geri göndeririz”

Türkiye’nin Ermenilerle hiçbir meselesi olmadığını belirten Erdoğan, buna kanıt olarak yarısı Türkiye Cumhuriyeti yarısı Ermenistan vatandaşı 100 bin Ermeni’nin Türkiye’de yaşayıp çalışmasını gösterdi.

“Biz eğer bu noktada böyle bir hassasiyeti gözetmemiş olsak şu anda bizim vatandaşımız olmayan Ermenileri biz niye ülkemizde tutalım? Şu anda Avrupalıların yaptığı gibi biz de onları Ermenistan'a göndeririz. Yaparız bunu. Şu anda mültecileri Avrupa alıyor mu kapısından içeri? Neler yaptıklarını görüyoruz değil mi? Ama Türkiye şu anda 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bizim aramızda bu fark var”

“Buradaki mesele Ermeniler değil, onların sadece asıl oyuna alet edildiğini, istismar edildiğini gayet iyi biliyorum. Ermeni meselesi dünyanın her yerinde Türkiye'ye karşı elverişli bir şantaj aracı, hatta bir sopa olarak kullanılmaya başlandı” diyen Erdoğan’a göre, asıl mesele Türkiye’nin önünü kesmek.

“AB müktesebatında ne varsa onu istiyoruz ama AB müktesebatının içindekileri sen kalk bazı ülkelere farklı uygula, Türkiye'ye gel farklı uygula. Olmaz böyle şey. Daha açıkçası biz riyakarlık yapılmasını özellikle istemiyoruz. Karşımıza Ermenileri sürmeyin, terör örgütlerini sürmeyin, STK görünümlü operasyon birimlerinizi, medya görünümlü propaganda makinelerinizi sürmeyin. Yani siyasi, ekonomik ve medyatik bel altı vuruşlar yapmayın. Doğduğum büyüdüğüm yer Kasımpaşa’da dedikleri gibi; delikanlı olun, ciğerimi yiyin.”

Erdoğan’dan Merkel’e, “elimden geleceğini yapacağım dedin neden oylamaya katılmadın”

Cumhurbaşkanı Medipol Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada da doğrudan Almanya Başbakanı Angela Merkel’i hedef aldı. Erdoğan, Merkel’in kendisine elinden geleni yapacağı teminatını verdiğini söyledi.

“Ey Almanya, sen ne yapmak istiyorsun? Senin derdin ne? Kendisi ile konuştuğumuzda elinden geleni yapacağını söyledi, senin elinden gelen parlamentodaki oylama katılmamak mı?"

Cem Özdemir’e ağır sözler

Soykırım konusundaki kararı arkeolog ve tarihçilerin vermesi gerektiği yönündeki yaklaşımını tekrar eden Cumhurbaşkanı parlamentodaki oylamada evet oyu kullanan Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’i isim vermeden ağır bir dille eleştirdi.

“Olayın başını çekenin kökeni, ili söylemeyeceğim, o ilden olanlar karşımda duruyor şimdi, onlar da tabi buradan gerekenleri söylüyor. Kökeni itibariyle buralı. Ama ben ona bir defa Türk diyemem. Niye? Bu milletin kanının damarlarında olduğu bir insan kalkıp da bu milleti sözde Ermeni Soykırımı ile suçlayamaz.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’e sert sözlerle yüklendi.

“Ben Alman'ı anlıyorum. Almanya'nın Türkiye'ye dönük bir takım hesapları nedeniyle bunu yaptılar. Ama bunlar ne hesapla yaptılar. Böyle bir kompleks olabilir mi? Kendi ecdadından, tarihinden utanan birisi olabilir mi; ama olabiliyor. Bir kişinin Türkiye vatandaşı olması onun Türkiye ile ilgili her konuda doğru söylediği anlamına gelmez. Bu tür sütü bozuklar, kanı bozuklar Türkiye'yi de Türk milletini de temsil edemezler. Bizim hakkımızda söz söyleyemezler.”

“100 yıl önceki göç olayını önümüze soykırım diye getiriyorlar”

Başbakan Binali Yıldırım ise Erzincan’da yaptığı konuşmada Almanya’nın yaptığı yanlıştan kısa sürede dönmesini beklediğini söyledi 1915’te yaşananları her yerde yaşanan bir göç olarak niteledi.

“100 yıl önce. 1. Dünya Savaşı şartlarında, her ülkede, her yerde yaşanan bir göç olayını bugün önümüze soykırım diye getirmeye çalışanlar şunu iyi bilmelidir ki Türkiye tarihiyle de milletiyle de gurur. Eski defterleri açarsak, eski hesaplara bakarsak herkes şunu iyi bilsin ki o defterlerde en az kaydı bulunan Türkiye'dir, en az hesabı olan Türkiye'dir. Kim ne yaparsa yapsın, bu kadar Almanya-Türkiye ilişkilerini zedelemiştir. Ümit ediyoruz ki yanlıştan kısa sürede dönülür."

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG