Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Seçim Tekrarı İması


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da seçimin tekrarına ilişkin imada bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmek üzere Moskova’ya gitmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki seçimlerde muhalefet partilerinin organize usulsüzlük yaptığını ve bunların kameralarla tespit edildiğini söyledi.

"Organize suç ve örgütlü eylemlerin yapıldığını tespit ettik"

Erdoğan, “Neredeyse bütünü usulsüz. Böyle bir durum olduğu için bu yola başvuruluyor. Bu işin seçim süreci bitti. Bundan sonraki süreç, bunun yargı sürecidir. Yargı sürecinde de bu işin patronajı biliyorsunuz YSK’dır. Burada YSK özellikle tüm siyasi partileri, bu sadece AK Parti’ye ait olan bir şey değil. Bizler, bize gönül vermiş tüm halkımızın özellikle demokratik haklarını kullanma noktasında onların hukukunu da bizim yine hukuk çerçevesinde koruma mecburiyetimiz var. Vatandaş, ‘Benim hukukumu koru’ diyor. Çünkü biz burada organize bazı suçların işlendiğini gördük, görüyoruz diyorlar. Bizler de siyasi parti olarak organize suçun, örgütlü bazı eylemlerin yapıldığını tespit etmiş durumdayız. Zaten YSK’ya giderken biz bu belgelerle, bilgilerle hatta hatta televizyon, kamera tespitleri var. Bütün bu tespitlerle beraber nerede, nasıl ne gibi yolsuzluklar yapılmış? Boş arazilerde, tarlalarda apartmanlar adres olarak gösterilmek suretiyle, nasıl oylar kullanılmış, bundan daha delillendirilmiş bir şey olabilir mi? Bu adımları atacağız” dedi.

Erdoğan’dan Seçim Tekrarı İması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

Erdoğan: 'Amerika’da bazı eyaletler yüzde 2 oy farkı olunca tekrar seçime gidiyor'

2014 yılında Ağrı ve Yalova’da seçimlerin tekrar edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı, İstanbul’daki seçimleri bir adayın 13-14 bin oyla kazanması halinde gönüllerin huzur bulamayacağını belirtti.

Erdoğan, “Ortada 320 – 330 bin civarında geçersiz oy var. ‘Bunun sayımını yapamayız’ diyorsanız o zaman bunun ötesinde hukuk içerisinde yapılacak bir şey var. Bizim de YSK’dan beklememiz en tabii hakkımızdır. Geçmişte Yalova’da Ağrı’da bunların örnekleri var. Yapılan seçimler var. Dünyada bırakın itirazları, Amerika’da yüzde 1 gibi bir sıkıntılı oy miktarı olsa bakıyorsunuz erken seçime gidiyor orada. Veyahut da erken demeyeyim, yeniden seçime gidiyor. Bazı eyaletlerde yüzde iki olsa, az fark halkı rahatlatmaz diye düşünüyor. Şimdi 10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul’da kalkıp da 13-14 bin oy farkla bir seçimi kazandım havasına kimsenin girmeye de hakkı da selahiyeti yoktur. Çünkü İstanbul’da bu işin çok daha huzurlu olabilmesi için gönüllerin huzur bulabilmesi için burada hakikaten bütün yasal olarak müracaat edilmesi gerekli itiraz mercileri neresidir? İlçe ve il seçim kurulları. Neresidir bir üstü? YSK’dır. Bu itirazlar biter çıkan netice de başımız gözümüz üstüne deriz. Olay bu kadar basit” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin “YSK’nın seçimlerle ilgili vereceği karar, nihai karar mı olacak” şeklindeki soruya da “Örgütlü müdahalenin içinde savcılıklara duyurular var o ayrı konu. Savcılıklar bunları yapacaktır o ayrı, o işin hırsızlık boyutu. Bir de sandıkta hırsızlıklar var YSK’ya gidiş sandıktaki örgütlü müdahaleye yöneliktir. Her iki kanadan yürütülecektir. Temennim odur ki en ideal şekilde noktayı koyarız.” şeklinde yanıt verdi.

XS
SM
MD
LG