Erişilebilirlik

Erdoğan'dan 'Provokasyon' Yorumu


Başbakan Paris'te üç kadın PKK üyesinin öldürülmesinin barış sürecini baltalama girişimi ya da iç hesaplaşma olabileceğini söyledi

Fransa’da polis sabah aralarında PKK’nın kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu üç örgüt üyesinin Paris’te öldürüldüğünü açıkladı.

Fransa İçişleri Bakanlığı, üç kadının infaz tarzında, başlarından vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

Polis, üç kadının kurşunlanmış cesetlerini sabah saatlerinde Paris’teki Kürt Enformasyon Merkezi’nde buldu. Polis Cansız’la birlikte öldürülen iki kadından birinin Kürt Kültür Merkezi'nde çalışan ve merkezi Brüksel’de bulunan Kürt Ulusal Kongresi’nin Paris temsilciliğini yapan 32 yaşındaki Fidan Doğan olduğunu açıkladı.
Üçüncü kurbanın kimliği ise Leyla Söylemez olarak açıklandı. Polis Söylemez’in “genç bir eylemci” olduğunu bildirdi. Olayla ilgili olarak cinayet soruşturması yürütülüyor.

Paris’teki Kürt merkezinin yöneticisi, üç kadını en son Çarşamba günü öğle saatlerinde gördüğünü söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, cinayet mahallini ziyaret etti ve ölümlerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Valls, “Üç kadının infaz edilmesi çok ciddi bir durumdur. Bu nedenle buradayım. Bu cinayetler kabul edilemez. Olay, hem savcılık hem de terörle mücadele birimlerince soruşturuluyor,” dedi.

Bu arada Paris’teki Kürt merkezi çalışanları, “Hepimiz PKK’lıyız” şeklinde slogan atarak cinayetlere ilişkin tepkilerini dile getirdi, cinayetlerden Türk hükümetini suçladı. Merkez çalışanları, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın da Türk hükümetiyle işbirliği yaptığı suçlamasında bulundu.

Başbakan Erdoğan:'Provokasyon'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Paris’te üç PKK’lının öldürülmesini provokasyon olarak niteledi. Senegal’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bu cinayetlerin, terörle mücadele çerçevesinde başlatılan görüşmeleri baltalamak amacıyla işlenmiş olabileceğini kaydetti. Başbakan cinayetlerin bir iç hesaplaşma nedeniyle de işlenmiş olabileceğini belirtti, olayın “aydınlatılmasını beklemekte fayda var” dedi.

Paris muhabirimiz Arzu Çakır: 'PKK İçin Sembolik Bir İsim'

Sakine Cansız 1978'de PKK'nın kuruluş aşamasında bulunan iki önemli kadından bir tanesiydi. Olayın meydana geldiği binanın dışından gözlemlerini bildiren Paris muhabirimiz Arzu Çakır, bundan dolayı Sakine Cansız'ın Kürtler arasında çok tanınan ve bilinen bir isim olduğunu, kendisinin sembolik açıdan büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Arzu Çakır'ın olayla ilgili Amerika'nın Sesi'ne anlattığı ayrıntıları aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz:
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için

Henri Barkey: ‘Barış görüşmelerini etkilemez’

Sakine Cansız ve iki Kürt kadın eylemcinin Paris’te öldürülmesinin ardından görüşlerini aldığımız Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyelerinden Henri Barkey, olayın PKK’yla hükümet arasında yürütülen barış görüşmelerini engellemeyeceğini düşündüğünü söyledi. Henri Barkey’le arkadaşımız Çağrı Tanyol’un yaptığı söyleşiyi aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG