Erişilebilirlik

Erdoğan'dan Brüksel'e Gitmeye Hazırlanırken Atina'ya Çağrı


Erdoğan'dan Brüksel'e Gitmeye Hazırlanırken Atina'ya Çağrı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB yetkilileriyle Brüksel’de Pazartesi günü bir araya gelerek Suriye’den Türkiye’ye mülteci akışı konusunu görüşeceğini bildirdi. Erdoğan, Belçika’dan farklı sonuçlarla dönme umudu olduğunu belirtti.

Suriyeli göçmenlerin Türkiye’ye girmeye çalıştığı bir sırada Ankara, 2016 yılında imzalanan göç anlaşmasıyla ülkeye giren göçmenlerin AB’ye geçişini engelleme yükümlülüğünü daha fazla yerine getiremeyeceğini bildirdi.

Erdoğan İstanbul’daki konuşmasında Belçika’dan farklı sonuçlarla dönmeyi umduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Yunanistan’a sınırlarını mültecilere açma çağrısında da bulundu.

Anlaşmaya göre Türkiye’nin mültecilerin barınma ve eğitim gibi hizmetleri için 6,8 milyar dolar yardım alması gerekiyordu, ancak Ankara bu yardımı da almadığını belirtiyor.

Cumartesi günü Ankara mültecilerin Yunanistan’a Ege denizi yoluyla ulaşmasına can güvenliği kaygılarından dolayı daha fazla izin vermeyeceğini bildirdi.

Avrupa içişleri ve dışişleri bakanlarının bu hafta arka arkaya yaptıkları toplantılardan ve üst düzey AB yetkililerinin Yunanistan sınırına ziyaretlerinin ardından AB üyeleri Ankara’nın şantajına boyun eğmeyeceklerini söyledi ve daha fazla yardımı değerlendirmeden önce Türkiye’nin göç anlaşmasına uyması gerektiğinin altını çizdi.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki İdlib’de yoğunlaşan çatışmalar 3,7 milyon göçmene ev sahipliği yapan Türkiye’nin üzerindeki baskıyı daha da arttırıyor.

Geçen hafta Yunan polisi Türkiye sınırından göçmenlerin geçişini engellemeye çalışırken gözyaşartıcı gaz ve basınçlı su kullandı.

Binlerce göçmen Yunanistan’a geçmek umuduyla Türkiye’nın kuzey batı sınırına akın etmiş durumda. Burada kamp kuran göçmenlerin umudu Yunanistan’ın ardından batı Avrupa ülkelerine ulaşabilmek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG