Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Avrupa’ya: 'Almanya Seçimleri Derstir'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’daki genel seçim sonuçlarıyla ilgili aşırı sağın aldığı oy oranını işaret etti ve Avrupa ülkeleri açısından “Almanya seçimleri bir derstir” değerlendirmesi yaptı.

Türkiye’nin AB üyeliği konusunda artık kendi çizgisinde yoluna devam edeceğini kaydeden Erdoğan, “Türkiye’nin, AB üyeliği sürecinde samimiyetle ve süratle hayata geçirdiği düzenlemeler, belki bizi tam üye yapmaya yetmedi ama demokratik standartlarımızı bir hayli yükseltti. Bunun için AB ikircikli bir tutum içine girdiğinde biz ‘Kopenhag kriterlerinin adını gerekirse Ankara kriterleri yapar yine de yolumuza devam ederiz’ dedik. Şu anda gidişimiz oraya.. Ama AB ile Türkiye arasında artık bir tiyatro oyununa dönen bu mücadelede, havlu atan taraf biz olmayacağız. Bu konuda karar vermesi ve bunu tüm dünyaya ilan etmesi gereken taraf; AB’dir. Onlar kararını versinler biz kararı rahat veririz, merak etmesinler. Biz bu kararı duyana kadar sabırla bekleyeceğiz” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti: “İşte Almanya seçimleri bir derstir. Çünkü artık insanlar her şeyi çok açık ve net görüyor. Bizim demokrasiyle halklarla, özgürlüklerle ilgili standartlar konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Hiçbir ülkenin halkıyla, halklarıyla bizim sorunumuz olamaz. Bizim sorunumuz olsa olsa oralardaki yönetimler ile.. Diğer aday ülkeler söz konusu olduğunda gündeme dahi getirilmeyen kuralların, konu Türkiye olduğunda adeta icat edilmesini kabul etmeyeceğiz. Türkiye, AB tam üyeliği takvimini harfiyen işletmiştir. Fasıllar konusunda, mevzuat uyumu konusunda hiçbir eksiğimiz, hiçbir sıkıntımız yoktur. Sadece AB’nin kendi yükümlülüklerini yerine getirmemesi sorunuyla karşı karşıyayız. AB, fasılları kapatmayarak, serbest dolaşım hakkımızı adeta gasp ederek, mültecilerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyerek ve daha birçok sözünü yerine getirmeyerek güvenilirliğini yerle bir etmiştir.”

Yıldırım: Almanya’da ırkçılık kazandı

Başbakan Binali Yıldırım da, haber kanalları ortak yayınında Almanya seçimine ilişkin yorumlarda bulundu.

Almanya’da seçimlerde birinci parti olarak ipi göğüsleyen Angela Merkel’e yazılı tebrik mesajı gönderdiğini açıklayan Yıldırım, “Birinci parti olsa da tek başına iktidar olamadı. Önceki seçime göre oy kaybetti. Büyük koalisyon olmayacak. Geriye Jamaika koalisyonu kalıyor. Liberaller, Yeşiller ve SDU var. Artık onların işi. Artık seçim havası bitti geçim havası başladı. Normale dönelim işimize bakalım. Türkiye ile uğraşmak, büyük büyük laflar etmenin zararı oldu. Hollanda da bunu yaptı, Almanya da yaptı oy kaybetti. Kim kazandı ırkçılar kazandı. Almanya ırkçılık konusunda gelecekle ilgili tedbir almalı” dedi.

Almanya’nın Türkiye’ye ilişkin politikalarını da gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, “FETÖ’cüleri müsamahayı bırakacak, PKK sempatizanlarına alan açmaktan vazgeçecek. Yapmazsa kendi bileceği iş. Türkiye'nin ve Almanya'nın menfaati bunu gerektiriyor. Kayda değer davranış değişikliğine ihtiyaç var. PKK ve FETÖ ile ilgili tutumu bizim hassas. Artık seçim öncesinin bir kenara bırakılarak Almanya Türkiye ilişkilerinin tamir edilmesi lazım, bu mümkün” diye konuştu.

Yıldırım, ABD’de yaşamını devam ettiren Fethullah Gülen’in iadesi konusunda ise, “Bu işin peşini bırakmayacağız” ifadesini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG