Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Afrin Operasyonu İşareti: “Terör Koridoruna Müsaade Edemeyiz”


Türkiye’de gündem İdlib. Özgür Suriye Ordusu destekli Türk Silahlı Kuvvetleri güçlerinin İdlib harekatının kapsamı ve hedefi merak ediliyor.

Siyasi analistler, operasyonun PYD/YPG’nin denetiminde olan Afrin’e doğru yöneleceğini dile getirse de hiçbir devlet yetkilisi bu konuda bir değerlendirmede bulunmamıştı.

Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Afyon’daki İstişare Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyon kapsamında ilk kez Afrin’i telaffuz etti.

Erdoğan: Afrin’de sıkıntı var, bunu gidermemiz gerekiyor

İdlib için planlanan stratejinin ÖSO destekli TSK güçleri tarafından Pazar günü uygulamaya konduğunu belirten Erdoğan, hak sahipleri “Afrin’e geri dönecektir” sözleriyle harekatın bu bölgeye yöneleceğinin işaretini de vermiş oldu.

Cumhurbaşkanı, “Halep’ten kimler kaçmak zorunda kaldı. Oradaki kardeşlerimiz. Halep’teki kardeşlerimiz varil bombalarından İdlib’e kaçtılar. Milyonlarca insan İdlib’te. Bize düşen görev İdlib’ti. Astana’da bu çalışmaları yaptık. Alınan kararları İdlib’te uygulamaya koyduk. Çatışmasızlık bölgesi. Dışarıda Rusya, içeride de Türkiye olarak biz Özgür Suriye Ordusu ile bu çalışmayı yürütüyoruz. Dün itibariyle adımı atılan, bu sabah uygulamaya başlayan süreç şu anda devam ediyor. Herhangi bir sıkıntı olmadan bizim de desteğimizle oradaki gayret devam ediyor. Mesele, İdlib’te planlanan stratejiyi hayata geçirmek. İdlib, Hatay bizimle iç içe olan yerler, Afrin iç içe olan yerler. Buralarda bir sıkıntı var. Öyleyse bunu gidermemiz gerekiyor” dedi.

Erdoğan: Terör koridoruna müsaade edemeyiz, müsaade edersek yeni bir Kobani yaşamak zorunda kalırız

Cumhurbaşkanı, PYD/YPG’nin Suriye’de bir “terör koridoru” kurmak istediği görüşünü savunarak Türkiye’nin buna izin vermeyeceğini bir kez daha dile getirdi.

“PYD- YPG denen terör örgütü sıradan bir terör örgütü olarak değil tam aksine en doğudan Akdeniz’e oluşturulmak istenen terör koridorunu bozmak mecburiyetindeyiz. Buna müsaade edemeyiz. Buna müsaade edersek yeni bir Kobani yaşarız. Kusura bakmasınlar biz yeni bir Kobani yaşamak istemiyoruz, bunu da yaşatmayacağız. Buralardan gerçek hak sahibi olanlar sürülmüştür. O hak sahibi olanlar yerlerine gelecek. Bizim bu topraklarda gözümüz yok onların geri dönmesini istiyoruz. Derdimiz bu. Saldırıları kaynağında çözme stratejimizi hayata geçiriyoruz.”

Türkiye’nin kimsenin içişlerine karışmadığını sadece kendi içişini güvence altına almaya çalıştığını söyleyen Erdoğan, “Bugün biz buna sessiz kalırsak, ki geciktik, o zaman bu yapılanma olacaktır. Biz Suriye'ye gitmediğimizde, Suriye bize geliyor. Artık kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” diye konuştu.

Daha önce Suriye’den Türkiye’ye bombalı saldırılar yapıldığını, sınır kentlerinin tehdit altında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, bu operasyonlara Türkiye’nin kendi iç güvenliği için girmek zorunda olduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu: İdlib’de amacımız çatışmaları tamamen önlemek ve siyasi süreci kolaylaştırmak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yine Afyon’da yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin Astana’da varılan mutabakat çerçevesinde çatışmasızlığın korunması için harekete geçmiş olduğuna vurgu yaptı.

Çavuşoğlu Cumartesi günü Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek Rusya ve İran’la Suriye’de işbirliğini yaparken NATO müttefikiyle temastan vazgeçmediklerini de göstermiş oldu.

Dışişleri Bakanı, “Bu bölgelerde çatışmayı önlemek istiyoruz. Yani çatışmasızlıklar bölgesi ya da gerginlikleri azaltıcı bölge. Tabii burada belli bölgelerde Rus, İranlı gözlemciler olacak, İdlib içinde de bizim gözlemciler olacak. Çünkü herkesin garantörlüğü var. Rusya’ya ve diğerlerine de söyledik, ‘havadan gelişi güzel bombalama yapmayın çünkü siviller de ölüyor.’ Varsa bir yerde terörist onun tespit edilip, onunla mücadelenin yapılması lazım. Sivilleri ya da ılımlı muhalefeti gelişigüzel bombalamanın bir faydası yok hatta oradaki insani yardımı ulaştıran bazı örgütlerin de temsilcilerin yaralandığını da bana Rex Tillerson söyledi. Amacımız, çatışmaları tamamen önlemek ve siyasi süreci kolaylaştırmak” dedi.

Yıldırım: İdlib’te güvenliği sağlayacağız, Rusya ile ittifak yapacağız

Başbakan Binali Yıldırım Afyon’da yaptığı toplantıda İdlib operasyonunun Rusya ile koordineli olarak gerçekleştirildiğini belirtti. Star gazetesinin aktardığına göre Başbakan, kabine üyelerinden de bulunduğu toplantıda “İdlib’te güvenliği sağlayacağız, Rusya ile ittifak yapacağız” dedi.

CHP ve HDP henüz İdlib operasyonuyla ilgili görüş açıklamazken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, harekata tam destek verdi.

Ankara’da konuşan MHP lideri “İdlib'de yeni bir operasyon başlatılmıştır, darısı Afrin'in başına. Aynı siperdeyiz. Aynı cephedeyiz, aynı safhadayız. Türk düşmanlarına karşı biriz, beraberiz, çok güçlüyüz. Bu kaleyi aşamayacaklar” dedi.

XS
SM
MD
LG