Erişilebilirlik

Erdoğan’dan ABD’ye Karşı Yeni Kudüs Hamlesi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ile ortak basın toplantısında, Kudüs’le ilgili yeni hamlesini açıkladı. Erdoğan, ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nde veto ettiği Kudüs tasarısını, BM Genel Kurulu'na taşıyacak.

Erdoğan’dan ABD’ye Karşı Yeni Kudüs Hamlesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı.

İkili, başbaşa ve heyetler arası görüşmeler sonrasında bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin vetosuna takılan Kudüs tasarısı vardı.

Erdoğan, "Şimdi inşallah bu tasarıyı BM Genel Kurulu'na taşıyacağız. Uluslararası toplumun Genel Kurul'da adalet, hakkaniyet ve barıştan yana güçlü bir tavır sergileyeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı, tasarının Genel Kurul’da üçte ikisi destek almasının, Güvenlik Konseyi kararının reddi anlamına geleceğine dikkat çekti.

Tasarı Güvenlik Konseyi’nde 14 destek oyu almıştı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını reddeden karar tasarısı Pazartesi günü Güvenlik Konseyi'nde oylanmış, üye 15 ülkeden 14'ü tasarı lehine oy kullanmıştı. Güvenlik Konseyi'nin veto hakkı bulunan beş daimi üyesinden ABD ise karar tasarısının aleyhine oy kullanıp tasarıyı veto etmişti

Konseyin geçici üyesi konumundaki Mısır tarafından sunulan karar tasarısında, Trump’ın kararından büyük üzüntü duyulduğu ifade ediliyor; Kudüs konusunun müzakere yoluyla çözülmesi gerektiği belirtiliyordu. Aynı metinde kutsal kent Kudüs’ün kimliğini, statüsünü ve demografik yapısını bozacak herhangi bir kararın yasal bir değeri olmadığı belirtilerek bu kararın geçersiz ve yok hükmünde sayılması gerektiği ifade ediliyordu.

XS
SM
MD
LG