Erişilebilirlik

Erdoğan’dan ABD’ye Çağlayan Tepkisi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi'ne katılmak üzere Kazakistan’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Rıza Sarraf'ın ABD’de yargılandığı davada eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın sanık olmasını yorumlayan Erdoğan, “Bunu hukuki bir mantık içerisinde yorumlamak zaten mümkün değil. Burada bizim eski Ekonomi Bakanımıza yönelik atılan bu adımı, açık söylüyorum, ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik bir adım olarak değerlendiriyorum. Zira burada şahsına yönelik bir iddiayı ortaya koyabilmiş değiller" dedi.

Cumhurbaşkanı, Çağlayan'ın "İran'a yönelik yaptırımları deldiği" iddiasıyla ilgili olarak da, "Bizim İran ile ikili ilişkilerimiz var, hassas ilişkilerimiz var. İran'dan özellikle doğalgazımızın, petrolün bir kısmını alıyoruz. Biz bunu kendilerine de o zaman söyledik. Ben bunları Sayın Obama'ya da söyledim, diğer bu konularla ilgilenen kişilere, başta Dışişleri Bakanları olmak üzere onlara da söyledik. Yani dedik 'Biz burada böyle bir yaptırım içerisine girmeyiz.' Bu ekonomik ilişkileri yürüten bakanımız kim Ekonomi Bakanı. Ekonomi Bakanı hükümetin attığı adıma ne yapacaktır? Uygulayanlardan bir tanesi olacaktır. Dolayısıyla atılan bu adımlar tamamen siyasidir” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısı için gelecek hafta New York’a gelecek olan Erdoğan, konuyu ABD ile görüşme fırsatı bulmayı umduğunu belirtti. Erdoğan, “Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor” ifadesini kullandı.

Washington’da Mayıs ayında Türk Büyükelçiliği konutu önünde yaşanan arbede ve sonrasında korumalarına ABD’de dava açılmasına da Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha tepki gösterdi.

“PKK terör örgütü mensuplarının kendilerine adeta saldırdığını” söyleyen Erdoğan, "ABD güvenlik güçlerinin orada kalkıp da herhangi bir tedbir almaması, onları oradan derdest etmemesi de bu pis kokunun bir ifadesidir. O olayla ilgili biliyorsunuz, benim korumalarım hakkında soruşturma açtılar. Hatta, olay günü orada olmayan korumalarım hakkında, eşimin iki koruması bayan, onlarla ilgili de aynı şeyi yaptılar. Bu nedir? Bu, Amerika yönetiminin düşmüş olduğu aczi gösteriyor” dedi.

Cumhurbaşkanının Almanya ile ilişkiler ve Avrupa Birliği ile müzakere kapılarının kapanıp-kapanmayacağı konularını da değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki referandum öncesinde Avrupa ülkelerinin takındığı tavrın çok açık, net ortada olduğunu söyledi. Erdoğan,
“Yatıyorlar, kalkıyorlar AK Parti, Türkiye, Erdoğan. Tamam da bizimle ne işiniz var. Kendi içinizde seçim yapıyorsunuz. Nasıl yapacaksanız seçiminizi yapın. Erdoğan'a vurmak, Türkiye'ye vurmak size oy mu kazandıracak? Bunu nereye kadar böyle götüreceksiniz" diyerek tepkisini dile getirdi.

“Hollanda Başbakanı yüzüme bakamıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yarın bir gün, uluslararası toplantılarda ne olacak Hollanda'nın başbakanı ile olduğu gibi mi olsun. Bak şimdi o yüzüme bakamıyor, benim zaten yüzüne hiç baktığım yok. Daha hükümet kuramadı. Ne hale düştü. Yarın Almanya'da da benzer şeyler olabilir" dedi.

Arakanlı Müslümanlar’ın durumunu da değerlendiren Erdoğan, 20’den fazla liderle görüşerek çok taraflı diplomasi yürüttüklerini kaydetti. Türkiye'nin gayretleriyle yavaş da olsa bazı konularda sonuç almaya başladıklarını belirten Erdoğan, Kazakistan’daki zirve kapsamında Arakanlı Müslümanlar’ın durumu hakkında gayri resmi devlet veya hükümet başkanları toplantısı düzenlemeyi planladıklarını da açıkladı.

Bahçeli başkan yardımcısı olacak mı?

İç siyasetle ilgili soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Bahçeli’nin 2019 seçimleri sonrasında başkan yardımcısı olacağı iddiasını değerlendirdi. “Bu iddiaların suyu bulandırdığını” söyleyen Erdoğan, “Bunlar doğmamış çocuğa don biçiyorlar. Sayın Bahçeli ile şu süreçte partimiz gayet güzel bir diyalog içinde oldu ve bundan sonraki süreçte de bu diyaloğun, bu dayanışmanın temenni ederim ki güçlenerek devamı Türkiye'nin geleceği bakımından çok çok önem arz etmektedir ve bu geleceği inşa ederken, ihya ederken görüşmeler neticesinde her şey olabilir” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG