Erişilebilirlik

Erdoğan’dan ABD’li Generale: ‘Haddini Bil’


Amerika Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Votel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki muhataplarının hapse atıldığı ve Türkiye’deki gelişmelerin IŞİD’le mücadeleyi olumsuz etkilediğini söyleyen Amerikalı askeri yetkililere sert tepki göstererek ‘darbecilerin yanında yer almakla’ suçladı.

Erdoğan, “Amerika'da önemli bir makamda olan general, 'irtibatta olduğumuz komuta kademesinden içerde olanlar bulunduğunu görüyorum' diyor. Bunu söylüyor. Buna karar vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Darbecilerin yanında yer alıyorsun, zaten darbeci senin ülkende" dedi.

Amerikalı general Erdoğan'ın açıklamasının ardından darbe girişimiyle ilgisi olmadığını söyledi.

‘Darbecilerin yanında yer almakla’ suçladı

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırıların hedefindeki noktalardan biri olan Ankara Gölbaşı'nda Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı ziyareti sırasında konuştu. Erdoğan şunları söyledi:

"İşte bir tanesi ne yazık ki Amerika’da aynı zamanda önemli bir makamda olan general veya amiral kalkıyor, ‘İrtibat halinde olduğumuz, görüşme halinde olduğumuz üst düzey komuta kademesinde olanlardan içeri alınanlar olduğunu görüyorum, duyuyorum.' Bunu söylüyor. İnsan biraz sıkılır ya, insan biraz sıkılır. Bunun kararını vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Bir defa haddini bileceksin, kendini bileceksin. Sen benim ülkemde yapılan bir darbe girişimine yönelik kalkıp bu darbe girişimini püskürten bu devlete teşekkür edeceğine, demokrasi adına teşekkür edeceğine, tam aksine darbecilerin yanında yer alıyorsun.’’

‘Kendinizi açığa çıkarıyorsunuz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişiminden sorumlu tuttuğu ABD’nin Pennsylvania eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen’i kastederek şöyle devam etti: ‘Zaten darbeci senin ülkende, darbeciyi senin ülkende zaten besliyorsunuz, bu zaten ortada. Milletim şu anda bu tezgahın içinde olanları da biliyor ve bu tür açıklamalar bu işin arkasında kimlerin olduğunu, üst aklın kimler olduğunu da gayet iyi biliyor ve bu açıklamalarla da kendinizi açığa çıkarıyorsunuz, açığa veriyorsunuz. Türkiye bu oyunlara gelmeyecek."

ABD’li Komutan ‘endişeliyim’ demişti

Amerika Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Votel, Colorado eyaletinde düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu'nda konuşmuş ve darbe girişiminin ve hükümetin buna gösterdiği tepkinin Pentagon’un bölgedeki operasyonlarını olumsuz etkileyebileceğini söylemişti.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde Votel’in “Çok sayıda Türk liderle, bilhassa askeri liderlerle ilişkilerimiz var. Bunun ilişkilerimiz üzerindeki etkileri konusunda endişeliyim” sözlerine yer verilmişti. ABD’li general, Türkiye’de beraber çalıştığı isimlerin hapiste olup olmadığı sorusuna ise, ‘evet, sanırım bazıları hapiste’ yanıtını vermişti.

Votel: 'Benim darbeyle ilgim yok'

Ancak Merkez Kuvvetleri Komutanlığı'nın yayınladığı son bir açıklamada Votel, Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgisi olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Reuters tarafından verilen açıklamada Votel, "Türkiye'de bir süre önce başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişmiyle ilgim olduğunu iddia eden her haber talihsiz ve tamamen tutarsızdır" dedi.

Türkiye'nin bölgede yıllardır olağanüstü ve hayati bir ortak olduğunun altını çizen Votel, "Türkiye'nin IŞİD'le mücadelede mevcut işbirliğinden ve gelecekteki ortaklığından memnunuz" açıklamasını yaptı.

Aynı toplantıda konuşan ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper da Türkiye’de yaşanan gelişmelerin IŞİD’le mücadeleyi etkileyeceğini, çünkü ‘Türkiye’deki ulusal güvenlik araçlarının tüm katmanları etkilendiğini’ söylemişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG