Erişilebilirlik

Yerli Aşı 'Turkovac' İçin Üçüncü Faz Deneyler Başladı


15 Eylül 2020 - Hacettepe Üniversitesi'nde başlatılan aşı deneyinin uygulamasından bir kare

Corona virüsüne karşı geliştirilen yerli aşının üçüncü faz deneylerinde ilk dozun uygunlamasına başlandı. Uygulamaya çevrimiçi katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aşının adının ‘Turkovac’ olduğunu açıkladı.

Video-konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üçüncü fazının ilk uygulaması gerçekleştirilen bu aşımızla birlikte Türkiye artık bu hususta yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, adının ‘Turkovac’ olduğunu açıkladığı aşı, Erciyes Üniversitesi ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından geliştirildi. Erdoğan, Turkovac çalışmalarının, “hali hazırda Türkiye’de en ileri düzeye ulaşmış çalışma” olduğuna vurgu yaparak, diğer çalışmaların da en kısa sürede tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Erdoğan, bu aşamanın da öngörülen sürede tamamlanarak, aşının seri üretimine ve yaygın kullanımına geçilmesini umduğunu kaydetti.

Erdoğan ayrıca Türkiye’de aşılama programlarına dahil edilen Çin aşısı Sinovac ile Alman-Amerikan ortak yapımı BioNTech/Pfizer aşılarının tedarikinde ilerleme kaydedildiğini belirtti ve "İnşallah birkaç hafta içinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız” diye konuştu.

Pandeminin ne kadar daha süreceği ya da ne tür mutasyonlarla karşılaşılacağının belirsiz olduğunun da altını çizen Erdoğan, "Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak, milletimizin sağlığını ve refahını güvence altına almak için kendi aşımıza sahip olmamız kritik öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG