Erişilebilirlik

Erdoğan ve Trump Telefonda Suriye’yi Görüştü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Donald Trump yaptıkları telefon görüşmesinde Suriye’yi konuştu.

Trump görüşmeyle ilgili olarak Twitter üzerinden mesaj paylaştı. Başkan Trump mesajında, ''IŞİD'in kalıntılarıyla savaşmada son iki haftada sağladığımız başarılar ve 20 millik (32 km) güvenli bölge dahil tüm konularda nerede durduğumuzu istişare etmek için Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'la konuştum. Ayrıca ABD ve Türkiye arasında ekonomik gelişme hakkında konuştuk, ciddi ölçüde genişleme için büyük potansiyel var'' diye yazdı.

Beyaz Saray’dan da konuyla ilgili daha önce yapılan açıklamada “Başkan Trump, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştu. İki lider çok sayıda ikili konuyu görüştü, bunlar arasında ABD askerleri Suriye’den ayrılırken devam eden işbirliği ve gelecekteki işbirliğiyle ilgili konular yer aldı. Başkan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusundaki güvenlik kaygıları konusunda birlikte çalışma arzusunu belirtti ve Türkiye’nin Kürtler ve IŞİD’i Suriye Demokratik Güçleri’yle birlikte bozguna uğrattığı diğer kuvvetlere kötü muamele etmemesinin ABD için önemini vurguladı. Türkiye’yle Suriye konusunda istişarelere devam etmek amacıyla (Genelkurmay Başkanı) Orgeneral Dunford Türk Genelkurmay Başkanı’yla biraraya gelecek’’ denildi.

Beyaz Saray açıklamasından önce görüşmeyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı’ndan da yazılı açıklama geldi.

Açıklamada, Erdoğan’ın ABD’nin Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladığı ifade edilerek, Türkiye’nin bu çerçevede ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunu hatırlattığı belirtildi.

Görüşmede bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Menbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, ayrıca çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğinin vurgulandığı ve kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca ‘‘Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele almışlardır” denildi.

“Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye’nin Kürtler'le hiçbir sorunu olmadığını, ülkemizin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri DEAŞ, PKK ve PKK’nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurgulamışlardır’’ denildi.

Görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi konusunda da mutabık kalındığı belirtildi.

Trump’ın, paylaştığı Twitter mesajları Türkiye’de tepkiye neden olmuştu. ABD askerlerini Suriye’den geri çekme kararı alan Trump, Türkiye’nin Kürt güçlere operasyon düzenlemesi halinde ‘‘Türkiye’yi ekonomik açıdan yıkıma uğratacağız’’ demişti.

Trump mesajında “Suriye’den çok gecikmiş geri çekilmemize başlarken, IŞİD’in hilafetinin kalıntılarını sert biçimde birçok açıdan vuruyoruz. Yeniden toparlanmaları durumunda da yakındaki üsten yeniden saldıracağız. Kürtleri vurmaları durumunda da Türkiye’yi ekonomik açıdan yıkıma uğratacağız. 20 millik (32 km) bir güvenli bölge olacak. Aynı şekilde Kürtler'in de Türkiye’yi provoke etmelerini istemiyoruz. Amerika’nın Suriye’de IŞİD’i ortadan kaldırma politikasından en büyük fayda sağlayanlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama birliklerimizi eve döndürmenin zamanı geldi. Sonu gelmeyen savaşları durdurun!” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Trump’ın Türkiye’ye yönelik mesajları için “Stratejik ortaklıkta Twitter, sosyal medya üzerinden görüşülmez. Kullandığı tehdit diline gelince biz hiçbir tehditten korkmayız’’ diye konuşmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG