Erişilebilirlik

Erdoğan ve Putin 'Çatışmasız Bölge'de Uzlaştı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile biraraya geldi.

İki liderin gündeminde, Suriye ve iki ülke ilişkilerinin tamamen düzeltilmesi vardı. Görüşmenin ardından iki lider kameraların karşısına birlikte geçti. Putin, basın toplantısında Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin tamamlandığını söyledi. Putin, bununla birlikte vize kısıtlamalarının devam edeceğini kaydetti.

Erdoğan ve Putin 'Çatışmasız Bölge'de Uzlaştı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

İki lider Suriye’de “çatışmasız bölge” oluşturulmasına destek verdiklerini açıkladı ve bugün yeniden başlayan Astana görüşmelerinde tarafların bu konuda nihai karar vermesini umduklarını söyledi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye’de çatışmaların durmasının siyasi diyaloğun garantisi olacağını da kaydetti.

Ancak bir Suriyeli muhalif grubun sözcüsü, çatışmasız bölge kurulması konusunda kafalarında soru işaretleri olduğunu ve bu haliyle kabul etmeyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da basın toplantısında Türkiye’nin güney sınırlarında düşman bir yapının oluşmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Erdoğan, Suriye’deki bazı çevrelerin tüm enerjilerini Suriye’deki ateşkes sürecini sabote etmeye harcadığını da kaydetti. Erdoğan, domates dışında bütün konularda mutabık kalındığını da vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Soçi’ye gitmeden önce Ankara’da yaptığı konuşmada, Türkiye ve Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi güçlendirmeye büyük önem verdiğini söylemiş ve iki ülkenin çatışmayı sona erdirmek için birlikte çalışmaya devam edeceğini kaydetmişti.

Türkiye-Suriye sınırında patlama

Türkiye-Suriye sınır bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki Azez kasabasında meydana gelen patlamada ise en az 5 kişi hayatını kaybetti. Patlamada yaralananlar da oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ölü sayısının artmasının beklendiğini kaydetti.

Türkiye-Suriye Sınır Bölgesinde Patlama
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Azez muhalif savaşçılar için önemli bir destek rotası.

Bölge ayrıca ülkenin çeşitli bölgelerinden kaçan insanlara da ev sahipliği yapıyor.

Doğan haber ajansı bazı yaralıların Kilis’te tedavi altına alındığını bildirdi.

Astana’da Amerikalı temsilci

Bu arada Kazakistan’da Suriye görüşmelerinin başlamasının ardından muhalifler katılımlarını askıya aldı. Muhalifler, şiddetin durmasını öngören taahhüdün hayata geçirilmesini ve tutukluların serbest bırakılmasını istiyor.

Astana’daki dördüncü tur görüşmelerde Aralık ayında varılan ancak sürekli ihlal edilen ateşkesin yeniden sağlanması amaçlanıyor.

Amerika da ilk defa görüşmelere üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi gönderdi. Amerika Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesinde Suriye’de daha fazla işbirliği konusunda uzlaşmaya varmıştı.

Amerika dışişleri bakan yardımcısı Stuart Jones, Rus temsilciyle ayrı olarak görüştü. Suriye devlet televizyonu da görüşmelerin Rusya ve İran heyetleri arasındaki görüşmelerle başladığını kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG